Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Podkast namenjen komentiranju in analiziranju aktualnih tem, ki so neposredno oz. posredno povezane s podravsko regijo.
V podcastu Zorni kot je sogovornica podpredsednica Slovenskega društva za celiakijo Nataša Forstner Holešek. Nedavno je bil mednarodni dan celiakije, društvo pa skozi ves maj ozavešča in izobražuje o tej doživljenjski, kronični avtoimuni bolezni,ki jo pri genetsko obremenjenih osebah sproži zaužitje glutena. Gostja podcasta je o tej bolezni spregovorila tudi iz lastne izkušnje, saj ima celiakijo tudi ona.
Umetna inteligenca je vse bolj med nami in olajša in pospeši vse več storitev – tudi na področju prava in pravniških storitev je temu tako. To omogoča program AI Krpan (izg. AI – druga črka je velik i – kot Artificial Intelligence). S pomočjo naprednih algoritmov ponuja odgovore na pravna vprašanja. Več o tem je povedal pravnik oziroma odvetnik iz Maribora Aleksander Kumer, ki je eden od soustvarjalcev programa.
V tokratnem podcastu Zorni kot je naša sogovornica pisateljica in podjetnica Petra Škarja. Je avtorica več knjižnih uspešnic, med njimi je verjetno najbolj poznano delo Camino – Od suženjstva do svobode. Po tem, ko se je odpravila na najbolj znano romarsko pot na svetu, je dojela, da vsakdo bije svoje bitke. Piše pa med drugim knjige uspešnih slovenskih podjetnikov. Kakšen je recept za knjižno uspešnico in ali se izplača napisati knjigo?
V podcastu Zorni kot je bila naša sogovornica Taja Topolovec, ustanoviteljica in odgovorna urednica Pod črto, spletnega medija, specializiranega za raziskovalno novinarstvo. Ta medij letos praznuje 10. obletnico obstoja, pogovor pa je nastal ob prihajajočem mednarodnem dnevu svobode medijev - praznujemo ga 3. maja.
V podcastu Zorni kot je bil naš sogovornik dr. Domen Mongus, redni profesor in vodja Centra za pametna mesta in skupnosti na mariborski Univerzi. V akademski karieri je za svoje raziskovalne in pedagoške dosežke prejel številne nagrade. Z njim smo se pogovarjali o umetni inteligenci; med drugim tudi o tem, kako umetna inteligenca vpliva in bo vplivala na naša delovna mesta.
V podcastu Zorni kot je bila naša sogovornica Matea Brečko, baletna učiteljica iz Slovenske Bistrice, sicer pobudnica in koordinatorica projekta Vseslovensko petje s srci. Ta že tradicionalna prireditev bo letos 21. in 23. aprila, torej čez nekaj dni. Z njo smo se pogovarjali o projektu, pozitivnih učinkih petja in o tem, da ima slovenski narod petje v krvi.
V podcastu Zorni kot smo se pogovarjali z Vanjo Jus, ki je že nekaj let zapored članica strokovne komisije za izbor najboljših inovacij Podravja, ki ga že leta organizira Štajerska gospodarska zbornica. Jusova je med drugim tudi zastopnica za modele in znamke pri Uradu za intelektualno lastnino Republike Slovenije in državna prvakinja v hitrem branju.
V podcastu Zorni kot je bila naša gostja Ajda Demšar, psihologinja iz mariborskega Centra za sluh in govor. Z njo smo se bomo pogovarjali o avtizmu, ki je pogosto opisan kot nevidna invalidnost.
Gost podcasta Zorni kot je Fawzi Abder Rahim, ki se je rodil leta 1945 v Palestini. V šestdesetih letih je bil zaradi vojne skupaj z družino izgnan od tam, prišel je v Slovenijo in kasneje v Maribor, ki je postal njegov drugi dom.
V podcastu Zorni kot je bila naša gostja Hadeja Adeva Horvat, direktorica Zavoda za opolnomočeno in prijazno družino Livija iz Maribora, ki nudi staršem individualno in unikatno podporo skozi program sedmih korakov. Sogovornica, sicer vzgojiteljica po izobrazbi, je delila z nami zanimive in poučne misli o izzivih, s katerimi se starši soočajo pri vzgoji, in kako jih nasloviti.
V sodelovanju s Štajersko gospodarsko zbornico enkrat mesečno v podcastu Zorni kot gostimo gospodarstvenika z mariborskega območja oziroma Podravja. Tokrat je naš gost Rok Snoj, generalni direktor Kraftpalovih podjetij v Avstriji in Nemčiji. Sedež podjetja, ki proizvaja palete, ki izgledajo in funkcionirajo kot lesene palete, je v Londonu, v Mariboru je center za operacije, v Rušah pa razvojni center. Več o delovanju podjetja, njihovih tovarnah v tujini in še marsičem pa v pogovoru z direktorjem.
V podcastu Zorni kot je naša gostja uršulinka sestra in misijonarka Andreja Godnič. Pred leti je bila predstojnica sester uršulink v Mariboru, nato je vrsto let preživela na misijonih v Peruju in Venezueli. Pred nekaj meseci se je vrnila v Maribor, v skupnost tukajšnjih sester uršulink.
V sodelovanju s Štajersko gospodarsko zbornico bomo odslej enkrat mesečno v podcastu Zorni kot gostili sogovornike s področja gospodarstva iz naše regije. Naš prvi sogovornik je Anton Zupančič, direktor podjetja Systemair iz Maribora, ki se ukvarja s prezračevalnimi sistemi. Z njim smo se pogovarjali med drugim o njegovi oceni gospodarstva v Mariboru, energetski učinkovitosti, ki je vodilo podjetja in tudi tem, da imajo v podjetju svoje lastno interno univerzo, na kateri izobražujejo svoje kadre.
V podcastu Zorni kot je bila naša sogovornica nekdanja novinarka Večera Ana Lah. Približno pred letom dni je Lahova, ki je leta 2021 prejela nagrado Društva novinarjev Slovenije za izstopajoče novinarske zgodbe, pritegnila pozornost javnosti, ko ji Večer - kljub drugačnim zagotovilom – ni podaljšal pogodbe za določen čas. Po odhodu z Večera Ana Lah nadaljuje z novinarskim delom v okviru spletnega medija Rdeča pesa, dela kolumne za Radio Študent in piše knjigo.
Podcast Zorni kot smo posneli v Socialno varstvenem zavodu Hrastovec. Naša sogovornica je bila srednja medicinska sestra v tem zavodu Sonja Vogrin, ki je pred dnevi prejela srebrni znak Društva medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov Maribor. V Hrastovcu dela od začetka svoje poklicne poti, že več kot 40 let. Pogovarjali pa smo se o delu z ljudmi s posebnimi potrebami, o sprejemanju drugačnosti in o tem, kakšne spremembe opaža v delu medicinske sestre v zavodu Hrastovec v teh svojih desetletjih dela.
V Slovenski policiji že dobro desetletje delujejo policijski zaupniki – policisti se lahko obrnejo nanje za svetovanje ali razbremenilni pogovor, če se znajdejo v stiski. Raziskave namreč kažejo, da je poklic policista eden najbolj stresnih poklicev, saj se srečujejo s stresnimi in travmatičnimi situacijami. O vsem tem smo se pogovarjali s policijskim zaupnikom na Policijski upravi Maribor Leonom Gragerjem.
Sogovornica v podcastu Zorni kot je Sabina Fras Popović, ki je nedavno prejela državno Čopovo diplomo za življenjsko delo za širok prispevek k bibliotekarski stroki, zlasti na področju bralne kulture in pismenosti. V okviru Mariborske knjižnice je sodelovala pri številnih akcijah spodbujanja branja, vodila je tudi Center za spodbujanje bralne pismenosti. Ste vedeli, da v naših možganih ni samostojnega centra za branje? Kako bralno pismeni sploh smo? Kako v času mobitelov spodbuditi – vse generacije, ne samo mladih - k branju?
V podcastu Zorni kot je sogovornik Marko Lukić, direktor in lastnik nadvse uspešnega mariborskega podjetja Lumar – gre za vodilnega slovenskega proizvajalca skoraj nič-energijskih montažnih hiš. Podjetje letos praznuje 30 let obstoja; ozrli smo se malce v njegovo preteklost, govorili o montažni gradnji, prednostih lesa kot gradbenega materiala, pa tudi o tem, kakšna je prihodnost gradnje lesenih hiš. .
Sogovornica podkasta Zorni kot je pedagoginja in galeristka Melita Ragolič, ustanoviteljica in vodja Šole umetnosti in Galerije Atilem v Mariboru. Pogovarjali smo se o delu z mladimi v njeni likovni šoli, ob katerem zelo uživa in jo izpolnjuje, pa tudi o težki življenjski preizkušnji, iz katere je izšla še močnejša – o njenem boju z rakom.
Sogovornica v podcastu Zorni kot je bil Maja Plaz, predsednica Društva SOS telefon za ženske in otroke – žrtve nasilja. Nasilja v družini je veliko; lani so prejeli šest klicev dnevno, kar opažajo strokovnjaki in je spodbudno pa je, da je vedno več prijav nasilja s strani očividcev oziroma sosedov. Govorili smo tudi o knjigi, ki je nedavno izšla in nosi naslov V njeni koži. V njej so zbrane anonimne zgodbe žensk, ki so na lastni koži izkusile nasilje.