Predlogi

Ni najdenih zadetkov.


Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Zbrano, zapisano, prebrano

499 epizod

499 epizod


V rubriki Zbrano, zapisano, prebrano s pomočjo knjižničarjev in knjižničark predstavljamo zanimivo branje. Listamo nove knjige in odkrivamo tiste, ki jih je bralska pozornost po krivem obšla. Vabljeni k poslušanju - in branju.


10. 10. 2024

Sijanje, Stephen King

Založba Beletrina že nekaj let v rednih razmakih skrbi za navdušene bralce Kingovih uspešnic. Tokratna bera prinaša eno njegovih najuspešnejših del, ki je prek Kubrickovega filma z Jackom Nicholsonom že zdavnaj postalo del našega kolektivnega kulturnega spomina - kriminalni roman SIJANJE. Nova služba Jacku Torranceu ponudi odlično priložnost za nov začetek. Kot oskrbnik impozantnega starega hotela izven sezone bo imel dovolj časa, da se bolj poveže z družino in do konca spiše svoj roman. Odrezana od sveta sredi snežnih zametov visoko v gorah pa postaja idilična lokacija vse bolj zlovešča. Edini, ki opazi strašljive sile, ki se zbirajo na območju hotela, je Danny Torrance, petletnik z nenavadnimi telepatskimi sposobnostmi.


03. 10. 2024

Globalni junžjaki, Mojca Pišek

Danes predstavljamo potopis GLOBALNI JUŽNJAKI avtorice Mojce Pišek, ki je izšla pri založbi Litera.Mojca Pišek nas v svoji novi knjigi popelje iz Evrope prek ZDA do Latinske Amerike: v Crikvenici se sooči z zamenjavo ekonomsko-političnega sistema, v Mehiki jo zadene (ali pa tudi ne) pandemija koronavirusa, en mesec potuje po Kalifornijskem zalivu, ne da bi zares vedela, kaj se dogaja s preostalim svetom, ZDA jo razočarajo, a na fascinanten način, in medtem ko razmišlja o latinskoameriških mikro- in makrorevolucijah, sreča v Ekvadorju Stalina in Tita. Kritičarka, pisateljica, kulturna novinarka in popotnica Mojca Pišek je s svojo esejistiko doživela sijajen bralski odziv in odličen kritiški odmev, z nominacijama za Rožančevo nagrado in za nagrado natečaja za najboljši esej revije Sodobnost pa tudi strokovno potrditev.


26. 09. 2024

Krošnja z neznanimi sadeži, Helena Koder

Tokrat predstavljamo knjižni prvenec Helene Koder z naslovom Krošnja z neznanimi sadeži, ki je izšel pri založbi Mladinska knjiga. Avtorica je za knjigo, v kateri so na 250 straneh zbrani eseji j18. septembra prejela Rožančevo nagrado 2024 za najboljšo knjigo esejev. Helena Koder je bralka. Dobra bralka. Bralka, ki piše. Čeprav so povod za pisanje knjige, poezija, filmska umetnost, narava in drugi ljudje, piše tudi o sebi, saj ne zna pisati neosebno. Premišljuje in piše izjemno senzibilno in natančno izoblikuje misli, da bi sebi utrla pot v globino doživljanja in razumevanja umetnosti in življenja in morda k tovrstni pustolovščini navdihnila tudi kakega bralca ali bralko. Enajst esejev v tej dragoceni knjigi je bilo napisanih in revijalno objavljenih v zadnjih desetih letih, zdaj ko so zbrani na enem mestu, pa so s svojimi spoznanji in naključnimi ujemanji prerasli v navdihujoče pričevanje o tem, da je življenje, vsem končnostim navkljub, lahko neskončno zanimivo in polno smisla.


19. 09. 2024

V dolini mamutov, Tomi Tomšič

Danes vam predstavljamo knjigo V Dolini mamutov, avtorja Tomija Tomšiča. Knjiga je izšla pri Založbi Primus v zbirki Avtorji. Gre za vznemirljivo pustolovsko-fantazijsko zgodbo o štirih prijateljih, ki se podajo na avanturo, da bi odkrili skrivnostno sled mamutov, ki ob koncu ledene dobe morda le niso izumrli. Upajo, da bodo mamute našli in jih prepričali, naj se vrnejo in nam s tem vrnejo pravo zimo, ki bi prinesla dolgo pričakovani sneg. V zgodbi sledimo idejnemu vodji skupine Teju, ki zna motivirati prijatelje, da mu sledijo v vsako novo pustolovščino, ob njem pa so tu še njegov najboljši prijatelj, premišljeni Van, Vanova navihana sestra Bina, ki prinaša kreativne rešitve, in njuna mlajša sestrica Naja, ki pogosto reši situacije, ko se zapletejo, s svojo iskrenostjo in predanostjo. Osnovne teme zgodbe vključujejo prijateljstvo, pogum in skupinsko dinamiko, obogatene pa so še z ekološko-socialnimi sporočili. Pripoved ponuja mladim bralcem priložnost za razmislek o okoljskih in etičnih vprašanjih in o vlogi posameznika v družbi. Skrivnostne sledi in namigi vzdržujejo napetost do konca zgodbe, in bralca spodbujajo k nadaljnjemu raziskovanju.


12. 09. 2024

Pasje vesolje, Neli K. Filpić

Danes predstavljamo knjigo Neli K. Filpić z naslovom Pasje vesolje. Knjigo je ilustriral Igor Šinkovec, izšla pa je pri Založbi Pivec. V knjigi Pasje vesolje oziroma veselje se štirje bratje Mir zaradi zaprtja zavetišča znajdejo pred težko preizkušnjo, saj so bili tam srečni, dokler ni nekega dne njihova mama Mirna skrivnostno izginila. Sveta onkraj ograje ne poznajo, vendar se odločijo, da se bodo skupaj odpravili na prostost, preden stroji porušijo edini dom, ki so ga doslej poznali. Spremljamo Kazimirja, Tihomirja, Branimirja in Ljubomirja ter se z njimi podamo na vznemirljivo potovanje, na katerem odkrivajo, ali svoboda lahko nadomesti dom. Med potjo, ki jih vodi celo v vesolje, spoznajo prijaznega potepuha Oskarja, razigrano klapo Tihošapcev, očarljivo psičko Strelko, na Planetu kosti srečajo nenavadne in nekoliko ošabne tri ohole modrece, predvsem pa najdejo tisto, po čemer najbolj hrepenijo – ljubezen.


05. 09. 2024

September, Ana Schnabl

Tokrat predstavljamo tretji roman Ane Schnabl z naslovom September, ki je izšel pri založbi Beletrina. Če smo se najprej ujeli v Razvezane, se nadalje poglobili v Mojstrovino in nas je skoraj odnesla neizprosna Plima, se letos z nagrajeno pisateljico Ano Schnabl podajamo v September. Avtoričin tretji roman je ponovno prava slogovna poslastica, obenem pa se v njem poigrava tudi z načinom zapisa, izrekanja.V romanu spremljamo več obdobij v življenju Evelin, ki poskuša preživeti in kasneje osmisliti – pa tudi iz sebe izgnati – družinsko nasilje. Roman uokvirja pogovor med pripovedovalko/pisateljico in Evelin, ki jo ob prelistavanju družinskega albuma zaprosi: »napiši me vso«, z vsemi napakami in bolečinami, z veliko čustveno globeljo vred, ki požira in uničuje, ki ves čas hoče, da vanjo vrže še kaj: »groza je luknja. / vanjo dajem. / dajem neprestano. / (od dajanja me vse boli).«


29. 08. 2024

Hoja po oblakih, Mirjam Dular

Tokrat predstavljamo roman HOJA PO OBLAKIH, avtorice Mirjam Dular, ki je izšel pri založbi Litera. Roman Hoja po oblakih, ki se je leta 2022 uvrstil v finalno peterico literarnega natečaja ob dvajseti obletnici je lucidno in tekoče spisano besedilo z občutkom za jezik in nianse v medosebnih odnosih, obenem pa se uvršča med redka besedila, ki se dotikajo vprašanj staroverstva pri nas.


22. 08. 2024

Dekle obljubljeno soncu, Špela Frlic

Pri Mladinski knjigi je v zbirki Zlata ptica izšla zbirka ljudskih pravljic s prostorov nekdanje Jugoslavije z naslovom DEKLE, OBLJUBLJENO SONCU. Pravljice je zbrala, priredila in prevedla pripovedovalka in raziskovalka ljudskih pravljic Špela Frlic, likovno podobo pa ji je nadela Ana Zavadlav. Zbirka Dekle, obljubljeno Soncu prinaša nove priredbe že poznanih pravljic in še neprevedene zgodbe, ki jih je pripovedovalka in raziskovalka ljudskih pravljic Špela Frlic pregnetla v zaokroženo in sočno celoto. Iz raznovrstnega gradiva je odbrala 29 bosanskih, hrvaških, makedonskih, slovenskih in srbskih pripovedi, ki v središče postavljajo mlade protagonistke v vseh njihovih pravljičnih strategijah in usodah. Edinstven izbor zgodb, ki je namenjen mladostnikom, ponuja uvid v raznolikost pravljičnih pomenov in družbenih vzorcev, iz katerih so izšle, druženje ob njih pa priložnost za skupno negovanje občutljivosti, potrebne za grajenje bolj enakopravnega sveta. Lahko v pravljičnem svetu, ki ga naseljujejo dekleta volčice, rojenice, ki se skrivajo v volčjih čevljih, mame, ki se lahko spremenijo v kravo, zmaj, ki stresa kletve, povodni mož, ki s svojimi solzami povzroča poplave, samorog, ki ponudi junaku svoje mleko, in številna druga prijazna in manj prijazna bitja, junakinje prispejo do srečnega konca, ki ga pripisujemo pravljicam?


15. 08. 2024

Srečanje v Telgteju, Günter Grass

V oddaji Zbrano, zapisano, prebrano tokratpredstavljamo knjigo Günterja Grassa Srečanje v Telgteju. Avtor je napisal več pomembnih del – med drugim znameniti Pločevinasti boben -, v katerih raziskuje travmo, ki jo je povzročil nacistični režim. Za svoj opus je leta 1999 prejel Nobelovo nagrado za književnost. Besedilo govori o tridnevnem srečanju 26-ih nemških pesnikov, literarnih vedežev, založnikov in tiskarjev v fiktivnem gostišču Pri mostu v Telgteju. Da ne gre za enostavno branje, dokazuje skoraj 260-stranski zvezek komentarjev k Srečanju v Telgteju, ki ga je napisal Werner Frizen, s pomočjo drugih poznavalcev Grassovega dela. Prevajalka Urška Potočnik Černe ga posebej izpostavi kot eno izmed mnogih pomagal pri prevajanju, obenem je tudi skrbno preverila, ali so doslej obstajali slovenski prevodi del, ki jih deklamirajo člani omenjenega pesniško-književnega zbora. Našla je zgolj enega in v spremni besedi tudi zapisala: «Kot za ves barok sta tudi za razprave v Grassovem Telgteju značilni opoziciji med telesnim in duhovnim ter med askezo in poudarjeno senzualnostjo«.


08. 08. 2024

Celovita nega zob, Nadine Artemis

Danes predstavljamo knjigo z naslovom Celovita nega zob, avtorice Nadine Artemis. Gre za nepogrešljiv vodnik do celostnega zdravja zob: povsem naravna nega ustne votline brez škodljivih snovi, varni, učinkoviti ukrepi za zdrav in sijoč nasmeh. Knjiga je izšla pri založbi Primus in razkriva osem ukrepov za uspešno samozdravljenje zob. Seznanili se boste s potrebno vsakdanjo nego, pravilnim ugrizom in poravnavo, metodami za ohranjanje zdravih dlesni ter razstrupljanjem ob izločanju težkih kovin. Knjiga je opremljena z več kot petdesetimi barvnimi fotografijami in ilustracijami. Spoznali boste tudi resnico o zobnih pastah, zobnih ščetkah in ustnih vodicah, popolnoma naravne tehnike za ohranjanje zdravih, čistih in močnih zob, pravilno uporabo zobne nitke za zdrave dlesni, seznam vprašanj za zobozdravnika ter kdaj je čas poiskati drugega ter organske metode za preprečevanje zobnih oblog, zobne gnilobe, vnetja in krvavenja dlesni.


01. 08. 2024

Cunami v glavi, Erik Wouters

Danes predstavljamo mladinski roman Cunami v glavi, s katerim nas belgijski pisatelj Erik Wouters popelje v svet avtističnega doživljanja. Knjigo je prevedla Stana Anželj in je izšla kot del projekta Utrip evropske literature pri založbi Pivec. Predstavljajte si, da bi se v vaši glavi dogajal pravi pravcati cunami. V Danovi je že tako: V cunamiju sem namreč vsak dan. Od trenutka, ko zjutraj odprem oči, do večera, ko jih zaprem. In če imam smolo, me cunamiji preganjajo še ponoči. Dan ima motnjo avtističnega spektra in se vsak dan srečuje z novimi težavami. V domači kleti z igralnimi kompleti Playmobila zgradi dva svetova: Vadbeni svet, v katerem posnema in vadi situacije iz resničnega sveta, ter Čudežni svet, v katerem išče odgovore na vprašanja o življenju, tako da si izmišljuje zgodbe. A na srečo so tukaj še pisatelj (ki je tudi Danov učitelj), njegovi prijatelji, sestra in mama ter prav posebno dekle Norah, ki mu pomagajo skozi viharne cunamije v njegovi glavi. Ta posebna knjiga bo bralcem približala Danovo mišljenje in doživljanje. Namenjena je vsem, ki si zastavljajo čisto življenjska vprašanja.


25. 07. 2024

Salon Kitty - Seksualna zgodovina tretjega rajha, Nigel Jones, Urs Brunner, Julia Schrammel

Knjižna zbirka Žametna Beletrina, v kateri so svoje mesto našle sodobne, privlačne, navdihujoče in mestoma kontroverzne zgodbe, namenjene najširšemu krogu bralcev, tokrat predstavlja knjigo Salon Kitty, Seksualna zgodovina tretjega rajha. Legendo o Salonu Kitty dobro poznajo zgodovinarji, filmski ustvarjalci in sploh vsi, ki jih zanima nacistična Nemčijo. Toda doslej je bilo malo preverljivih dejstev, kopičili pa so se miti, govorice ter legende. V osnovi gre zgodba takole: Salon Kitty je bil znan in ekskluziven berlinski bordel za prvovrstne VIP-stranke v weimarski republiki, pa tudi po Hitlerjevem vzponu na oblast. V njem so se vrteli pomembneži, od diplomatov, poslovnežev do vojaških in političnih osebnosti. Njegova madame Kitty Schmidt je bila pretkana in omikana gostiteljica, njena dekleta pa so slovela po svoji lepoti in uglajenosti. Toda salon je imel svoje skrivnosti. Po nacističnem prevzemu oblasti se je sprevrgel v prisluškovalno središče, kjer so s skritimi kamerami in mikrofoni pod taktirko Reinharda Heydricha, ki mu je sam Hitler pravil »mož z železnim srcem«, vohunili za obiskovalci s pomočjo posebej izurjenih vrhunskih prostitutk, ki so med rjuhami izvlekle skrivnosti iz mož, ki so krojili potek vojne.


18. 07. 2024

Rana, Lenart Zajc

Tokrat predstavljamo roman Lenarta Zajca z naslovom RANA, ki je izšel pri Založbi Litera. Knjiga je zadnji del vojne trilogije, ki jo začne Odred in nadaljuje Pošast. Kot bi pisalo v uvodu kakšnega filma, je zgodba trojnega vojnega romana plod domišljije, ki temelji na resničnih dogodkih. Zajčeva trilogija bralcu živo predstavi različne usode mladih fantov in deklet med viharno vojno, medvojno obdobje in povojno preobrazbo družbe. V Rani mladostni idealizem in pogum, ki smo ju spoznali v prvih dveh delih trilogije, trčita v novonastajujoči svet, drugačno realnost, kot jo je pričakovala peščica tistih, ki je preživela vojno.


11. 07. 2024

Ida in Hostnikova banda, Silvo Grmovšek

Pri Mladinski knjigi je v zbirki Prvenci izšel roman IDA IN HOSTNIKOVA BANDA sociologa in knjižničarja Silva Grmovška. Dogajanje dvodelnega romana je postavljeno v čas po drugi svetovni vojni, v Šaleško dolino in njeno okolico. Zmaga je bila izbojevana, sklenjen je bil mir, vendar se vojni vihar ni povsem umiril. V prvem delu romana spremljamo naslovno junakinjo Ido, v drugem pa osrednjo trojico Hostnikove bande, skupino partizanskih dezerterjev, ki se borijo proti novi boljševiški oblasti. Nor pogum in tragičnost njihovega »razbojniškega boja« še okrepi nenadejana ljubezenska zgodba.


04. 07. 2024

Operacija Maščevanje & operacija Merkur, Samo Javornik

Danes predstavljamo prvo knjigo iz zbirke pustolovskih vojnih romanov Lov na generala, Operacija Maščevanje & operacija Merkur, avtorja Sama Javornika, ki je izšla pri založbi Primus. Knjiga bralca popelje v dramatične in ključne dogodke iz druge svetovne vojne. Avtor s prepletanjem zgodovinskih dejstev in osebnih zgodb ponuja globok vpogled v kompleksnost vojaških operacij in njihov vpliv na zgodovino. Knjiga prinaša napeto pripoved, ki doseže vrh v dveh zgodovinsko pomembnih bitkah, ki sta spremenili geostrateško podobo takratne Jugoslavije in Evrope: bombardiranju Beograda in nemški invaziji na grški otok Kreta.


27. 06. 2024

Morski volk in njegova meduza, Andraž Polič

Le zakaj se morje tako čarobno lesketa? In kaj neki skriva v svojih globinah? To in še marsikaj zanimivega in zabavnega v svojih pesmih razkriva pesnik Andraž Polič. Kot izkušen pomorščak zapluje v svet otroške domišljije in kot se za pravega morskega volka spodobi, predstavi prijazna, smešna in grozeča morska bitja – od komaj vidnih živalic do velikih zverin. Kadar mu zmanjka navdiha, mu na pomoč priskoči njegova muza, ožigalkasta meduza. Ob pesmih skupaj s teto Wiki zapiše še kakšno spoznanje, morsko kraljestvo pa zaživi v pisanih podobah Mojce Fo. Otrokom za prva samostojna branja in za vse ljubitelje morja! Slikanica prihaja na slovenske knjižne police prav v dneh, ko se odpravljamo na morje. Z njo bodo letošnje dogodivščine gotovo še bolj zanimive. Knjiga je izšla pri založbi Pivec.


20. 06. 2024

Glej ga, Součka!, Jurij Souček

Danes predstavljamo biografijo Glej ga, Součka! kultnega slovenskega dramskega, filmskega in televizijskega igralca Jurija Součka, ki se je od nas poslovil v začetku letošnjega leta. Knjiga Glej ga, Součka! izpod peresa Jurija Součka razkriva življenje in zapuščino legendarnega slovenskega igralca, ki se je od nas poslovil v začetku letošnjega leta. Sledi kronologiji skoraj stoletnega obdobja, zaznamovanega z okupirano Ljubljano, delovnimi brigadami, samoupravljanjem in razvojem gledališča, radia ter televizije. Prek anekdot, spominov in izkušenj avtorja Jurija Součka bralci dobijo vpogled v zakulisje gledaliških in medijskih produkcij ter spoznajo avtorja kot človeka in umetnika. Njegova življenjska zgodba prikazuje pomembne spremembe v slovenski družbi in kulturi ter poudarja njegovo vlogo pri inovacijah in razvoju gledališke umetnosti. Knjiga je izšla pri Založbi Beletrina.


13. 06. 2024

Za robom jezika, Kristina Kočan

Danes predstavljamo antologijo sodobnih pesnic Maribora z naslovom Za robom jezika, ki jo je zbrala in uredila pesnica in prevajalka Kristina Kočan. S spremno besedo Petre Kolmančič je knjiga izšla pri Založbi Litera. Antologija Za robom jezika obsega 24 pesnic 20. in 21. stoletja, ki so na različne načine povezane z Mariborom, bodisi kot krajem bivanja in/ali delovanja bodisi krajem, ki je postal njihov dom šele pozneje. Prva pesnica v izboru je Angela Žužek, rojena leta 1902, zadnja pa Ana Svetel, rojena leta 1990. Antologija je dober prikaz razvoja pesništva žensk v Mariboru in neposredni okolici, ki so vdihnile poeziji novo življenje, obenem pa je knjiga dokaz, da v prav vsakem obdobju, v vsakem desetletju obstajajo izvrstni, vitalni, tudi samosvoji glasovi pesnic.


06. 06. 2024

Pokvarjeno zlato, Slavko Pregl in Leon Pogelšek

Danes predstavljamo roman Slavka Pregla in Leona Pogelška z naslovom Pokvarjeno zlato, ki je izšel pri založbi Mladinska knjiga Tandem Pregl in Pogelšek – sodelovala sta že pri knjigi Skrivnost se imenuje Erich Šlomovič – se vrača s š eno napeto zgodbo, polno fascinantnih likov in nepričakovanih obratov. Vsi poznamo zgodbo o tem, da se je maršal Tito odločil za izdelavo jugoslovanske atomske bombe. Ni pa znana zgodba o tem, kaj se je zgodilo s posebno leguro, ki je bila del zaščitnega ovoja jedrskega reaktorja in je več desetletij ležala v kupu starega železa. Po vrsti nenavadnih naključij so se do nje dokopali ponarejevalci in izpeljali neverjetno draguljarsko in finančno prevaro evropskih razsežnosti. Pokvarjeno zlato je roman, poln balkanskega ludizma in objestnosti.


30. 05. 2024

Bodite koristni, Sedem pravil za življenje Arnolda Schwarzeneggerja

Danes vam predstavljamo knjigo z naslovom Bodite koristni, Sedem pravil za življenje Arnolda Schwarzeneggerja, ki ponuja vpogled v njegovo izjemno življenje, polno dosežkov in pogumnega nadgrajevanja samega sebe. Knjiga Bodite koristni je napisana v Arnoldovem edinstvenem, neposrednem in prepričljivem slogu, ki popelje bralce na napeto popotovanje po njegovem globoko osmišljenem življenju. Pokaže nam uporabna orodja za uresničevanje prihodnosti, ki nas bo izpolnila, pa naj bo kakršnakoli že. Svoja spoznanja je obogatil z zanimivimi osebnimi zgodbami, ki pripovedujejo tako o njegovih uspehih kot neuspehih. Knjiga je izšla pri Založbi Primos.


Več epizod
Domov V živo Podkasti Spored Kontakt