Namen Tedna slovenske hrane je spodbuditi naročanje, nakupovanje in uživanje slovenske, lokalno pridelane hrane, promovirati naše tradicionalne jedi in tako spodbuditi zdrav način prehranjevanja

Ta teden prvič zaznamujemo Teden slovenske hrane, sklenili pa ga bomo s petkovim tradicionalnim slovenskim zajtrkom. Različni predstavniki organizacij so enakega mnenja, da je pomembno uživati lokalno pridelano hrano, ki spodbuja zdrav način prehranjevanja.

Da bi morali po lokalno pridelani hrani posegati vse leto, in ne zgolj v Tednu slovenske hrane, poudarjajo praktično vsi, ki so povezani z organizacijo tega tedna in tudi s pridelavo hrane. »Slovenska hrana je veliko več kot obrok. Je simbol dediščine, narave in ljudi, ki skrbijo za njeno pridelavo«, je zatrdila kmetijska ministrica Mateja Čalušić in dodala: »Lokalna hrana ima izjemno vrednost. Je sveža in bogata s hranili«.

S kupovanjem slovenske hrane dajemo pomen slovenskemu kmetu in s tem opozarjamo na vlogo domače hrane, je prepričan tudi predsednik Kmetijsko-gozdarske zbornice Slovenije Jože Podgoršek: »Kupujmo hrano od slovenskega kmeta. Odločimo se v javnih prehranskih obratih in ko smo z vozičkom v trgovini za to, da kupujemo hrano pridelano v Sloveniji«. Predsednica Zveze slovenske podeželske mladine Eva Golob pa meni, da bi bilo smiselno, »da bi mogoče vključili kmetijstvo v šolski sistem. Da bi mlajšim pokazali, kako pomemben je kmet, zakaj je pomembno da imamo kmeta, ki prideluje domačo hrano«.

Prehranske navade Slovencev so še zmeraj precej nezdrave

Namen Tedna slovenske hrane je spodbuditi naročanje, nakupovanje in uživanje slovenske, lokalno pridelane hrane, promovirati naše tradicionalne jedi in tako spodbuditi zdrav način prehranjevanja. Žal so prehranske navade Slovencev precej nezdrave, pove zdravnik specialist iz mariborske enote Nacionalnega inštituta za javno zdravje Aljaž Brlek: »V splošnem lahko rečemo, da se Slovenci še zmeraj ne držimo nekih priporočil zdrave prehrane«. Z uživanjem lokalne, bolj kakovostno pridelane hrane ne skrbimo le za zdravje, temveč se zmanjšuje tudi ogljični odtis v okolju, ki nastane ob daljših prevozih.

Nataša Kuhar