V rubriki Sejemo nasvete strokovnjaki s Kmetijsko gozdarskega zavoda Maribor delijo aktualne nasvete vrtičkarjem in kmetovalcem (poljedelcem, sadjarjem, vinogradnikom, vinarjem …).
Vročina predstavlja stres za rastline in zmanjša njihovo možnost črpanja hranil. Kako rastlinam v teh razmerah pomagati, je svetovala specialistka za zelenjadarstvo in okrasne rastline Miša Pušenjak.
12 min • 17. 06. 2025
Ohrovti veljajo za najbolj koristne zimske zelenjadnice. Kdaj je čas za setev ohrovtov, kako skrbimo za sadike in kdaj bo čas, da jih posadimo, je svetovala specialistka za zelenjadarstvo in okrasne rastline Miša Pušenjak.
22 min • 03. 06. 2025
Čas je začetek sajenja plodovk, zadnjih vrtnin, ki jih spomladi posadimo na vrt. Paradižnik bo najprej svoje mesto našel v rastlinjakih, pri tem pa ne smemo pozabiti na primerne sadilne razdalje.
21 min • 06. 05. 2025
V teh dneh so se jutranje temperature spustile pod ničlo, zato smo se v rubriki Sejemo nasvete dotaknili posledic pozebe. Specialistka za zelenjadarstvo in okrasne rastline Miša Pušenjak pa je svetovala še o aktualnih opravilih na vrtu.
23 min • 08. 04. 2025
Na vrtovih se že pojavlja prvi plevel. V tokratni oddaji specialistka za zelenjadarstvo in okrasne rastline Miša Pušenjak svetuje, kako ga lahko zatiramo in katero orodje lahko pri tem uporabimo.
20 min • 25. 03. 2025
Šparglji so ena prvih spomladanskih vrst zelenjave. Ljubitelji jedi iz špargljev pa jih lahko gojijo tudi na domačem vrtu in kmalu bo čas, da jih posadimo.
22 min • 25. 02. 2025
V tokratni rubriki Sejemo nasvete specialistka za zelenjadarstvo in okrasne rastline Miša Pušenjak svetuje vsem, ki si želijo pridelati svoj ingver in kurkumo. Kako torej obe rastlini gojiti, da ju bomo lahko uporabili v prehrani in izkoristili zdravilne učinke, po katerih sta znani.
20 min • 11. 02. 2025
Vzgoja lastnih sadik nam omogoča zgodnejši pridelek, zdaj pa je pravi čas, da se lotimo dela in prvih setev. Kaj bomo lahko že kmalu posejali, kako to naredimo in kaj sadike potrebujejo, da bodo zdravi in močne?
24 min • 28. 01. 2025
Do začetka koledarske pomladi je še dobra dva meseca, v tem času pa vrtičkarji navadno postanejo nestrpni, kdaj in kaj bodo lahko začeli sejati. Pri nekaterih vrtninah nikakor ne gre hiteti, po drugi strani pa kakšno stvar že lahko posejemo v rastlinjake. Vedno pa moramo upoštevati tudi pravila kolobarjenja. Več pa s specialistko za zelenjadarstvo in okrasne rastline Mišo Pušenjak.
23 min • 14. 01. 2025
December je čas, ko si lastniki vrtov lahko malo odpočijejo. A zapriseženi vrtičkarji že konec leta razmišljajo o času, ko bodo lahko na gredice ponovno sejali in sadili vrtnine. Dolgi zimski dnevi pa so poleg načrtovanja nove vrtičkarske sezone tudi primeren čas za pregled semen in njihove kaljivosti.
20 min • 17. 12. 2024
V času, ko je listnate zelenjave bolj malo, lahko obroke popestrimo z mikrozelenjavo, ki si jo lahko pridelajo tudi tisti, ki nimajo vrta. Kaj mikrozelenjava sploh je, kaj potrebujemo za njeno pridelavo in zakaj je uživanje mikrozelenjave dobro, je v oddaji Sejemo nasvete pojasnila specialistka za zelenjadarstvo in okrasne rastline Miša Pušenjak.
21 min • 03. 12. 2024
Temperature so nas prejšnji teden spomnile, da je zima blizu, da se bližajo tudi prazniki, pa nas že nekaj časa spominjajo trgovci. To pa je tudi čas, da pomislimo, kako bomo poskrbeli za sobne rastline, ki nam polepšajo praznike ob koncu leta. Ena takih je zagotovo božična zvezda, ki potrebuje posebej skrbno nego, tu pa so še božični kaktusi in amarilis. kako poskrbeti za njih, je svetovala specialistka za zelenjadarstvo in varstvo rastlin Miša Pušenjak v oddaji Sejemo nasvete.
19 min • 19. 11. 2024
V prejšnji oddaji Sejemo nasvete smo govorili o gnojenju vrta z organskimi gnojili, tokrat pa o apnenju. Kdaj je ta ukrep potreben, kako pogosto ga izvajamo in katere pripravke pri tem uporabljamo, je povedala specialistka za zelenjadarstvo in varstvo rastlin Miša Pušenjak.
22 min • 05. 11. 2024
Da bodo naše vrtnine dobro uspevale, moramo skrbeti, da bo zemlja čim bolj živa in zdrava. Na to najbolj vplivamo s kolobarjem in gnojenjem. In če je kolobar tema za pomlad, pa je jesen pravi čas za gnojenje. O tem s specialistko za zelenjadarstvo in varstvo rastlin Mišo Pušenjak v oddaji Sejemo nasvete.
19 min • 22. 10. 2024
Konec oktobra in v začetku novembra bo čas za sajenje česna. Zemljo pa je dobro pripraviti že zdaj, saj bodo prvi pleveli kmalu vzkalili in jih bomo pred saditvijo lahko odstranili. O pripravah na sajenje česna smo s specialistko za zelenjadarstvo in varstvo rastlin Mišo Pušenjak govorili v oddaji Sejemo nasvete.
22 min • 08. 10. 2024
Če smo že posejali in posadili vrtnine, ki jih bomo pobirali pozimi, je zdaj pravi čas za razmislek, kako bomo shranili korene in gomolje, ki jih imamo na vrtu. Ena od rešitev je zasipnica, ki je ljudem že v starih časih omogočila, da so se pozimi oskrbeli z vitamini in minerali.
17 min • 24. 09. 2024
Dež, ki so ga tudi vrtičkarji težko čakali, je končno zalil gredice. Zdaj pa je pravi čas, da zemljo ustrezno pripravimo za setev zimske solate, špinače in motovilca. Več o tem v oddaji Sejemo nasvete s specialistko za zelenjadarstvo in varstvo rastlin Mišo Pušenjak.
16 min • 10. 09. 2024
Naši vrtovi v tem času ponujajo obilico plodov. Če ga ni napadla bolezen, še vedno rodi paradižnik, redno pobiramo tudi bučke in kumare, saj s tem spodbudimo novo cvetenje. Na prazne gredice pa že lahko sejemo in sadimo vrtnine, ki jih bomo pobirali jeseni in pozimi. Katere so to in ali jih je glede na visoke temperature bolje sejati ali saditi, bo svetovala specialistka za zelenjadarstvo in varstvo rastlin Miša Pušenjak.
18 min • 27. 08. 2024
V oddaji Sejemo nasvete smo predstavili rastline za zeleno gnojenje. Gre za posevek, ki ga ne uporabimo za hrano, ampak ga zakopljemo v tla, kjer ga mikroorganizmi predelajo in poskrbijo za povečanje humusne mase. Specialistka za zelenjadarstvo in okrasne rastline Miša Pušenjak je med drugim izpostavila vrste rastlin za zeleno gnojenje, opozorila na sorodstva, ki lahko slabo vplivajo na pridelek, in opozorila, da bo kmalu čas za njihovo setev.
20 min • 13. 08. 2024