Redna tedenska oddaja s poudarjeno duhovno in versko vsebino, odprta različnim verskim praksam in predvsem osebnim pričevanjem posameznikov kako oni doživljajo vero in kako jim ta pomaga živeti; poseben poudarek namenjamo ekumenizmu – sodelovanju in ustvarjanju mostov med različnimi krščanskimi cerkvami pri nas.
Župnija sv. Jožefa v Mariboru na Studencih praznuje 85. obletnico ustanovitve. Kaj so danes njene ključne značilnosti ob dejstvu, da je osrednji projekt obnova zvonika? Gosta oddaje sta dr. Fanika Vrečko, teologinja in literarna zgodovinarka, članica župnijskega sveta in odgovorna za medijsko podobo župnije, ter dr. Stanislav Slatinek. Je tamkajšnji župnik, predsednik Metropolitanskega cerkvenega sodišča v Mariboru ter profesor na teološki fakulteti.
21 min • 15. 06. 2025
O pomenu slovesnega praznika, o tem, kako ga razumemo v luči Svetega pisma in kako se binkoštno dogajanje nadaljuje v življenju današnjih vernikov, z dr. Matjažem Celarcem. Je duhovnik ljubljanske nadškofije in profesor na teološki fakulteti Univerze v Ljubljani ‒ docent pri katedri za sveto pismo in judovstvo.
23 min • 08. 06. 2025
Redna tedenska oddaja s poudarjeno duhovno in versko vsebino, odprta različnim verskim praksam in predvsem osebnim pričevanjem posameznikov kako oni doživljajo vero in kako jim ta pomaga živeti; poseben poudarek namenjamo ekumenizmu – sodelovanju in ustvarjanju mostov med različnimi krščanskimi cerkvami pri nas.
21 min • 01. 06. 2025
Ob izvolitvi novega papeža Leona XIV. se porajajo številna vprašanja. Je sicer dokaj znan znotraj Katoliške cerkve, a marsikdo se sprašuje, kakšen bo njegov pontifikat. V kolikšni meri bo sledil papežu Frančišku? V oddaji, pripravila sta jo Jasmina Bauman in Tomaž Gerden, smo za prve vtise ob njegovi izvolitvi vprašali mariborskega nadškofa in metropolita mag. Alojza Cvikla, celjskega škofa dr. Maksimiljana Matjaža in župnijskega upravitelja Župnije Sv. Peter pri Mariboru, Malečnik in predstojnika Katedre za cerkveno pravo na Teološki fakulteti dr. Sebastijana Valentana.
24 min • 18. 05. 2025
V aprilu je bila obletnica smrti Dietricha Bonhoefferja, nemškega teologa in pastorja. Rodil se je v ugledni meščanski družini, starši so pripadali luteranski Cerkvi. Kdo je bil ta mož, ki ga je hoja za Kristusom, kakor jo je sam razumel, pripeljala na vislice zaradi zarote proti Hitlerju?
20 min • 04. 05. 2025
Na velikonočni ponedeljek so iz Rima sporočili, da je umrl papež Frančišek. Njegov dvanajstletni pontifikat je bil zelo dinamičen, papež je uvedel številne novosti in spremembe. O pomembni papeževi duhovni dediščini v tokratni verski oddaji Iz roda v rod.
27 min • 27. 04. 2025
Velika noč je praznik veselja in upanja, kar verniki izražajo tudi z vzklikom Aleluja, ki pomeni Slavite Boga. O pomenu velike noči tokrat iz Murske sobote, v sodelovanju z Binkoštno cerkvijo Murska sobota, ki daje poudarek osebnemu odnosu z Bogom in delovanju Svetega Duha.
24 min • 20. 04. 2025
Spoznavali bomo bogastvo slovenske baročne književnosti in se poglobili v eno pomembnejših odkritij novejše literarne zgodovine – Poljanski rokopis. S preučevanjem tega dela se ukvarja gost oddaje dr. Matija Ogrin, strokovnjak na področju književnosti. Poljanski rokopis, je veliko pripovedno delo, bogata kulturna dediščina, ki zajema religiozne in moralne tematike, ki so zaznamovale baročno obdobje.
24 min • 13. 04. 2025
Dr. Stanislav Slatinek je župnik in misijonar upanja. Mariborski nadškof Alojzij Cvikl je namreč za jubilejno leto imenoval posebne misijonarje upanja, ki so nosilci sporočila tega svetega leta. Župnija bo letos junija zaznamovala pomembno obletnico.
17 min • 06. 04. 2025
Ecclesia pomeni Cerkev, skupnost ljudi, ki si v majhni skupini podelijo božjo besedo in drug za drugega molijo, skupino vodi laik ali posvečena oseba. Taka srečanja lahko so lahko organizirana tudi na domu s sosedi ali prijatelji. Koliko takih skupin v Sloveniji dejansko že deluje in ali je Ecclesia znak nove evangelizacije?
21 min • 30. 03. 2025
Kakšen je razvoj katoliških medijev, njihove vloge in vpliva v družbi z ozirom na 15-letnico Slovenskega časa – mesečnika, ki ga izdaja tednik Družina? Naš gost bo novinar in nekdanji urednik Slovenskega časa Bogomir Štefanič, ki pravi da je mesečnik presegel jedro katoliških mislecev in stkal vezi s številnimi ljudmi dobre volje. O dialoški širini, povezovanju medverske sredine in tudi o postnem času, ki prinaša odrekanje in sadove notranjega preporoda.
23 min • 23. 03. 2025
Teolog, katoliški duhovnik Matevž Mehle je delil svoja spoznanja in razumevanje postnega obdobja. Skupaj smo raziskali tradicionalne in sodobne poglede na to posebno obdobje, ter njihov vpliv na življenje in duhovno rast. Spregovorili smo tudi o običajih v današnjem hitrem tempu življenja in kako se mladi soočajo s tem.
21 min • 16. 03. 2025
Konec decembra se je upokojil sodelavec Tone Petelinšek, dolgoletni novinar in urednik na Radiu Maribor. Njegova kariera na radiu je dolga več desetletij, poleg novinarskega dela je znan tudi predvsem po svoji dejavnosti na področju verskih vsebin. Na Radiu Maribor je kar 38 let pripravljal in vodil versko oddajo Iz roda v rod, v kateri je obravnaval različne vidike duhovnosti in vere. Vseskozi je sodeloval tudi z Radiem Slovenija.
23 min • 09. 03. 2025
Muslimanke in muslimani so po vsem svetu vstopili v sveti mesec ramazan; to je mesec posta in spomina na razodetje Korana, njihove svete knjige. Zato se v tem obdobju posvečajo tudi branju in razlaganju Korana. Kaj mladim muslimanom pomeni sveti mesec ramazan, kako je islam oblikoval njihovo identiteto, kako je biti član manjšinske verske skupnosti v Sloveniji? O teh in drugih vprašanjih z Elnurjem Smajićem, študentom medicine, in Selmo Nezirovac, študentko likovne pedagogike.
21 min • 02. 03. 2025
Kdo so bili Čedermaci in kako je slovenska duhovščina na Primorskem pripomogla ohraniti slovenski jezik in kulturo v času, ko je italijanska okupatorska roka želela zatreti narodni preporod? Prisluhnite pogovoru, ki je potekal v luči začetka Evropske prestolnice kulture 2025. (avtor fotografije: Matevž Podbersič)
22 min • 23. 02. 2025
Najnovejša obsežna monografija Teološki temelji morale, vsebuje osebno sintezo večdesetletnega ukvarjanja s temeljnimi moralnimi vprašanji, najbolj znanega slovenskega moralnega teologa dr. Ivana Janeza Štuheca. Znanstvena monografija nagovarja tudi širše občinstvo.
20 min • 16. 02. 2025
Tokratno versko oddajo je tik pred upokojitvijo posnel naš sodelavec Tone Petelinšek. Podnaslov oddaje je Prijateljstvo kot podoba božje dobrote. Osrednja gostja pa je živahna gospa Heda Nedeljković iz Zreč, ki bo letos dopolnila sto let. Govorili smo o tovarištvu, sočutju in božjih bližinah.
25 min • 09. 02. 2025
Papež Frančišek je leto 2025 razglasil za sveto. Naš gost je bil dr. Samo Skralovnik, s katerim smo spregovorili, kje vse v Svetem pismu najdemo povezave s svetim letom. Raziskali smo, kako se vsebina svetega leta prepleta z našimi sodobnimi vrednotami in izzivi. Poudarili pa tudi tiste ključne povezave svetopisemskih naukov, ki so aktualni in uporabni tudi v današnjem svetu.
25 min • 02. 02. 2025
V Katoliški cerkvi so lani stopili v jubilejno leto 2025. Jubilej je vedno pomenil dogodek velikega duhovnega, cerkvenega in družbenega pomena v življenju Cerkve. Od kod izvira praznovanje svetega leta? Kaj nam sporoča geslo Romarji upanja? Vabljeni k poslušanju.
18 min • 26. 01. 2025
Ruski pravoslavni metropolit Hilarijon Alfejev je napisal študijo o znamenitem piscu t. i. Orientalske krščanske cerkve Izaku Sirskem. Škof, puščavnik in tudi mistik Izak Sirski je živel v sedmem stoletju na območju današnjega Iraka. Pisal je poglobljene spise o Božji ljubezni, ki še zdaj odmevajo v krščanstvu. Knjigo tega pomembnega krščanskega teologa je predstavil prevajalec Alfejeve knjige, predavatelj na TEOF dr. Simon Malmenvall.
24 min • 19. 01. 2025