Rezultati iskanja

Brez zadetkov.

Rezultati iskanja

Brez zadetkov.

Rezultati iskanja

Brez zadetkov.

Rezultati iskanja

Brez zadetkov.

Aktualno na Radiu Maribor

1608 epizod

1608 epizod


Prisluhnite zanimivim dnevnim vsebinam, ki smo jih pripravili na Radiu Maribor.


Srečko Lesjak: »Tehnična dediščina je eksaktna in je ne moremo tolmačiti po svoje«

»ELES-ov Muzej elektroprenosa Fala–Laško je edinstven v domačem in širšem prostoru,« trdi naš naslednji sogovornik Srečko Lesjak, ki z več tisoč predmeti pripoveduje zgodovino in razvoj elektroprenosne dejavnosti v Sloveniji. Kaj vse predstavlja vzdrževanje električnega omrežja? Zakaj je bil muzej skrivnost za direktorja družbe? Govorili smo o najtežjem – 27-tonskem eksponatu –, pa tudi o prvi žarnici in javni razsvetljavi, ki ni osvetlila nočnega Maribora, temveč Laško!

15 min 12. 03. 2025


Rdeče zore v Mariboru

Iskreno in neposredno. Sveže in izzivalno. Tako so sinoči spregovorile umetnice na mariborski izpostavi ljubljanskega feminističnega in kvirovskega festivala. V slovenski prestolnici so ga pripravili 26-ič, v štajerski tretjič. Kogar zanimata tematska in uprizoritvena svežina in ostrina, mora še danes in jutri v Narodni dom, ki je z Društvom ZIZ koproducent. Kdor pa je zamudil prvi večer, ima na klik še eno priložnost. (Barbara Kukovec v predstavi Sladke skrbi/foto: Žiga Auer)

7 min 07. 03. 2025


Brez krofa ni pusta

Brez krofa ni pusta in na Ptuju so znani tudi po slastnih krofih. V karnevalskem času jih v Ptujskih pekarnah dnevno pripravijo okoli 60 tisoč, glede na trajanje pusta pa jih prodajo od pol pa vse do milijona krofov in še čez. Se domači krofi razlikujejo od teh, ki jih pripravljajo v pekarni? Krofe cvremo ali jih pečemo? In kako novi trendi silijo v krofe, na primer krema iz pistacije …?

19 min 26. 02. 2025


Brezplačno potopisno predavanje o Kambodži

V jutranjem programu smo vas povabili na brezplačno potopisno predavanje popotnika in avanturista Albina Bezjaka. Kdaj in kje - prisluhnite....

4 min 21. 02. 2025


Prekarnost je dediščina generacij v sodobnem plesu

V Mariboru se bo jutri, v petek, začela 4-dnevna 40. mednarodna zimska plesna šola. Pripravlja jo Javni sklad za kulturne dejavnosti, njena tradicija pa priča o tem, kako dolgo že v štajerski prestolnici negujejo sodobni ples in vzgajajo generacije plesalcev in plesalk. Pot ni bila lahka in Minka Veselič Kološa težko skrije čustva, ko se spomni na požrtvovalno delo na področju, ki se vsemu entuziazmu navkljub ne more otresti prekarnosti. V prispevku polnem spominov in čustev, boste slišali tudi, kakšen šok je doživela sogovornica ob odhodu v pokoj zaradi odločitve vodstva Javnega sklada za ljubiteljske kulturne dejavnosti. (foto: Saša Huzjak)

20 min 20. 02. 2025


Ko se zvok zatakne v vinil

Kulturni dnevnik Narodnega doma Maribor je celoleten program, ki je v slabih dveh desetletjih s kulturnimi zavodi povezal več kot deset tisoč mariborskih osnovnošolcev. Program letos obiskuje 19 osnovnih šol, to je več kot 1600 učencev, in prav vsak bo do konca šolskega leta obiskoval sedem različnih organizacij. Cilj programa je vzgoja kritičnega gledalca in mladim približati s kulturo povezane poklice.

8 min 18. 02. 2025


Človek, a veš, kam greš?

Naslov razstave v Muzeju narodne osvoboditve Maribor bi nas moral zaskrbeti, saj nosi s seboj neko mračno slutnjo. Zagotovo pa nastavlja ogledalo sodobni družbi in omogoča vpogled v to, kako so naši predniki trajnostno reševali izzive vsakdana. Danes je naše življenje prežeto s potrošniško miselnostjo brez razmisleka in to vodi v katastrofalne posledice. Razstava ob problemih nakaže tudi rešitve in tako je med razstavnimi eksponati tudi kolo iz mariborskega javnega sistema izposoje; vsako je v povprečju na dan izposojeno devetkrat, na ta način naj bi bili korak bliže ulicam brez prometnih zamaškov in čistejšemu zraku. (foto: Marko Pigac)

6 min 14. 02. 2025


Nisem hotel iti po maminih stopinjah

Odvisnost od alkohola uničuje življenje tistega, ki pretirano pije, in njegovo družino, še posebej otroke. Zanje je izjemno pomembno varno okolje za pogovor, včasih pa je dovolj že pomoč ene same osebe – sorodnika, soseda ali šolskega pedagoga. Tudi na to opozarjajo odrasli z izkušnjo alkoholizma v družini v okviru mednarodnega tedna otrok alkoholikov, ki ga zaznamujemo med 9. in 15. februarjem. Pri nas že 4. leto vodi kampanjo Društvo NACOA Slovenija v sodelovanju z Društvom Žarek upanja in Zvezo klubov zdravljenih alkoholikov Slovenije ob podpori Nacionalnega inštituta za javno zdravje. Društvo Nacoa Slovenija je ob mednarodnem tednu otrok alkoholikov s partnerji pripravilo več dogodkov; predstavitev knjige, pogovor z odraslimi otroki alkoholikov, jutri dopoldne (13. 2. ob 10-ih) pa bo v prostorih območne enote Nacionalnega inštituta za javno zdravje v Krškem še javni dogodek z naslovom: »Jaz – varen otok sredi viharja? Pogovor o odpornosti, okrevanju in povezanosti.« Da bi pomagali, se moramo najprej odkrito pogovarjati. Povezali smo izkušnje, razmisleke in dejstva.

15 min 12. 02. 2025


Vsakdo si želi varnega gibanja, tudi gibalno ovirani ljudje

Vsakdo si želi, da bi se lahko gibal neodvisno in varno. Da bi bilo to omogočeno tudi invalidom, pa je treba zanje prilagoditi okolje, in to tako na prostem kot v notranjosti javnih zgradb, in odstraniti vse ovire, ki jim onemogočajo varen dostop. Ker pa je v sodobnem času zelo pomembna tudi digitalna dostopnost, se s tem ukvarja projekt Omogočanje multimodalne mobilnosti oseb z različnimi oviranostmi, ki so ga pred dnevi predstavili v Mariboru.

10 min 11. 02. 2025


Zapleteno okolje finančnega sistema terja od nas finančno pismenost

Globalizacija, razvoj tehnologije in hitre spremembe so finančni sektor preoblikovale v zapleteno okolje, kjer se izgubimo v množici naložb, kreditov, davčnih predpisov, zavarovanj in varčevalnih načrtov. Posamezniki se na vsakem koraku srečujejo s finančnimi izzivi, zato so tembolj dobrodošla brezplačna izobraževanja na področju finančne pismenosti za odrasle, ki jih izvajajo tudi na Andragoškem zavodu v Mariboru.

10 min 11. 02. 2025


Praznik kulture v Mariboru

Ob kulturnem prazniku so po Sloveniji pripravili različne dogodke, muzeji in galerije pa imajo dan odprtih vrat. Med drugim je mariborska enota Združenja dramskih umetnikov opoldne pripravila deveti recital ob Florijanovem spomeniku na Grajskem trgu v Mariboru, kjer so aktivni in upokojeni igralci mariborske Drame interpretirali Prešernovo poezijo. Pred mikrofonom smo ujeli Vlada Novaka, ko je kot prvi interpretiral Zdravljico, pred tem pa smo obiskali različna prizorišča in se pogovarjali z Mariborčani, ki so si danes vzeli čas za umetnost in kulturo.

2 min 08. 02. 2025


Znan je tekmovalni spored 60. Borštnikovega srečanja

Znan je tekmovalni spored 60. Borštnikovega srečanja. Selektorica Ajda Rooss si je ogledala približno 120 produkcij pretekle sezone in ugotavlja, da so jo nagovorili predvsem umetniško celoviti izdelki, ki se v svoji univerzalnosti upajo srečati z najglobljimi družbenimi in človeškimi vprašanji. V tekmovalnem sporedu sta tudi dve predstavi gledališč iz regije, mariborske Drame in koprodukcija z Mestnim gledališčem Ptuj. Jubilejni Borštnikov festival bo letos med 2. in 15. junijem, umetniški direktor Aleš Novak pa je izpostavil, da ima festival odmev v slovenskem gledališču; med drugim z izborom tekmovalnih predstav vpliva na trende oziroma na repertoarno politiko. Kdo prejme Borštnikov prstan za življenjsko delo, bomo izvedeli maja, letos bo to igralka.

1 min 06. 02. 2025


Ptujski mestni stolp nova turistična znamenitost mesta

V aktualni temi smo se ustavili v starodavnem mestu – na Ptuju, kjer bodo obiskovalci kmalu lahko povzpeli na ptujski Mestni stolp. Posebnost tega stolpa je tudi ura, ki jo nekateri povezujejo z renesančnim umetnikom in genijem Leonardom da Vincijem. Pa je zgodba resnična?

21 min 05. 02. 2025


dr. Igor Žiberna: »Neokrnjen pogled na Rimsko cesto bi morali zaščiti kot obliko naravne dediščine«

Od spektakularnih meteornih rojev, popolnega luninega in delnega sončnega mrka, do še vedno visoke aktivnosti sonca in potencialnih severnih sijev, vidnih tudi iz Slovenije. Leto je in še bo prineslo kar nekaj zanimivih astronomskih dogodkov. Kdaj in zakaj se velja zazreti v nočno nebo? O tem z doktorjem Igorjem Žiberno.

14 min 04. 02. 2025


Ime meseca januarja: Samo Curk

Ime meseca januarja je Samo Curk, predsednik društva AETP, kjer si prizadevajo za transparentnost v slovenski živinoreji in opozarjajo na slabe prakse ravnanj z živalmi v slovenski živilski industriji. Z objavo grozljivih posnetkov kokoši nesnic na eni od slovenskih kmetij so opozorili na neprimerno rejo, za kar bodo pri Upravi za varno hrano proti rejcu uvedli prekrškovni postopek, z odločbo pa odredili ukrepe za odpravo neskladij.

4 min 03. 02. 2025


V Mariboru nove avtobusne linije

V Mariboru so zaživele prenovljene proge javnega avtobusnega potniškega prometa. Korenite spremembe, ki stopajo v veljavo pol leta pozneje od prvotnih načrtov, so pri nekaterih občanih povzročile precej nejevolje. Do UKC Maribor smo spremljali upokojeno medicinsko sestro. S soprogom se je namesto za prestop na linijo G5 odločila za sprehod do Kliničnega centra. Radijski kolaž je nastal v zgodnjih jutranjih urah.

5 min 31. 01. 2025


Tovarna smrti: ko pozabimo, moralno izgubimo in dovolimo ponovitev

Zgodovinski žarometi letos osvetljujejo zaključek enega najtemnejših obdobij zgodovine. Kmalu bo minilo 80 let od konca druge sv etovne vojne. Med zloveščo obletnico odvrženih atomskih bomb na Japonsko in začetkom upanja na druge, boljše čase, je v ponedeljek 80. obletnico osvoboditve zaznamovalo nacistično koncentracijsko taborišče Auschwitz-Birkenau.

13 min 30. 01. 2025


Kako liki v risankah spregovorijo slovensko?

Zadnji dogodek Prevodnega prangerja v Mariboru, ki ga je že šesto leto pripravilo Kulturno društvo Pranger, je bil namenjen prevajanju in sinhronizaciji risank v slovenščino. Izvedeli smo, da je postopek tehnično in ustvarjalno zahteven in da se na nacionalni televiziji zavedajo, da so prav risanke zelo pomembne za zgodnji stik predšolskih otrok z zbornim jezikom. Pred leti je nekdanja televizijska urednica Andreja Hafner Souček pri BBC-ju izbojevala za slovenščino pomembno zmago – pri poimenovanju animirane uspešnice, v prispevku pa bomo pogledali na risanke nekoliko širše, tudi čez rob prevajanja.

13 min 29. 01. 2025


Mladi na trgu dela: zahtevni ali razumni delojemalci?

»Vsi smo si morali znati priboriti svoj prostor in vsaka generacija to počne na svoj način. Vsi znamo sanjati, glavni izziv pa je, kako te sanje, energijo, voljo in pričakovanja preleviti v dobro podjetja. In prav to je umetnost vodenja,« opažajo delodajalci uspešnih mariborskih podjetij. Ob robu univerzitetnega posveta »Mladi in gospodarstvo« so govorili o generacijskih razlikah. Katere karakteristike, ki jih zaposlovalci nimajo, imajo mladi, in kaj jih združuje?

7 min 23. 01. 2025


Stelios Fanourakis: »Ne bom iskal večjih profesionalnih kuhinj, ampak lističe z maminimi zapiski«

»Profesionalni kuharji lahko pripravljajo hrano za veliko ljudi, vendar jim pogosto manjka nekaj najpomembnejšega – ljubezen, manjkata pa tudi skrbnost in osebni pristop. In v tem je velika razlika,« pravi priznani grški chef Stelios Fanourakis. O grški kulinariki in oljčnem olju, tudi slovenskem, ki je po njegovem mnenju odlične kakovosti, smo se pogovarjali med njegovim obiskom mariborske Srednje gostinske in turistične šole.

7 min 21. 01. 2025


Več epizod
Domov V živo Podkasti Spored Kontakt