Rezultati iskanja

Brez zadetkov.

Rezultati iskanja

Brez zadetkov.

Rezultati iskanja

Brez zadetkov.

Rezultati iskanja

Brez zadetkov.

Aktualno na Radiu Maribor

1624 epizod

1624 epizod


Prisluhnite zanimivim dnevnim vsebinam, ki smo jih pripravili na Radiu Maribor.


Tudi Vikingi so žrtev stereotipov

Domen Kodrič je Mariborčan, ki ga navdihuje vikinška kultura. Geograf in zgodovinar je nedavno pri založbi Pivec izdal zgodovinsko-fantazijski roman Južni viking. Ko je zmanjkalo zgodovinskih dejstev, je prišla na svoj račun domišljija, kar nekaj kreativnosti pa je bilo potrebne pri prevajanju oziroma zapisovanju vikinških imen. Kodrič svoje navdušenje nad srednjim vekom in fantazijsko literaturo uresničuje tudi kot član Društva Maistri Marpurgi in Slovenskega Tolkienovega društva Gil-galad in na različnih vikinških taborih v skandinavskih državah; tja se odpravlja tudi to poletje. Danes je bil gost na Radiu Maribor.

21 min 18. 06. 2025


Inovacije Podravske regije 2025

Štajerska gospodarska zbornica je tudi letos objavila razpis za inovacije Podravske regije. Na razpis je prispelo 32 prijav, pri katerih je sodelovalo 155 inovatorjev in inovatork. Zbornica bo jutri na slavnostnem dogodku v Pesnici podelila priznanja najboljšim inovacijam oz. najuspešnejšim inovatorjem in podjetjem, ki s prebojnimi rešitvami pomembno prispevajo k razvoju Podravja in širšega slovenskega prostora. Na Radiu Maribor smo v teh dneh osvetlili niz aktualnih inovacij podravskih podjetij, ustanov in posameznikov. Predstavili smo tiste, ki so želeli svoje inovativne rešitve deliti s širšo javnostjo.

53 min 12. 06. 2025


Zdi se, kot da je nekaj narobe, pa ni. Samo zastava visi

Po sobotni paradi ponosa v Mariboru, ki ni minila brez nasprotovanja skupine zoper pravice skupnosti LGBTIQ+, so včeraj pripravili še mavrični dan. Pobudnik dogodka je bila založba VigeVageKnjige, izpeljala ga je s partnerskimi organizacijami, s partnerji, protokolarni vrhunec dneva pa je bilo razvitje mavrične razstave na pročelju knjigarne Mariborka, ki je bila v preteklosti večkrat tarča homofobnih napadov. Zastavo sta skupaj razvila predsednica države Nataša Pirc Musar in župan Maribora Saša Arsenovič. Na fotografiji je predsednica države prejela v dar uokvirjeno mavrično zastavo, ki so jo lani strgali s pročelja knjigarne.

9 min 10. 06. 2025


Vznemirljiv začetek Borštnikovega srečanja

V Slovenskem narodnem gledališču Maribor se je uradno in slovesno začelo 60. Borštnikovo srečanje. Odprli so pregledno razstavo Borštnikovo!, avtorice in dolgoletne sodelavke festivala Ksenije Repina, umetniški direktor Aleš Novak pa je izpostavil, da je obveza festivala, arhivirati lastno dejavnost. Za otvoritveno predstavo je izbral mednarodno produkcijo Lapis lazuli grškega režiserja Evripida Laskaridisa in se spraševal, kako jo bodo sprejeli v mariborskem kulturnem okolju. Odgovor je v posnetku. Na fotografiji direktor SNG Maribor Danilo Rošker lista enega izmed številnih katalogov na razstavi, ki želi komunicirati z dolgoletnim zvestim in tudi novim občinstvom; na enem izmed panojev namreč lahko obiskovalci pustijo svoje misli in vtise.

1 min 06. 06. 2025


»Nočem se igrati. Nočem se veseliti. Tudi jaz sem žalosten.«

»Pogrešam očija. Odkar je umrl, je vse drugače … Mami je non stop žalostna, vsak dan joče, jaz pa sploh ne vem, kaj naj … Ko jo vidim tako, tudi jaz veliko jočem, ker me je strah. Ne glede na to, kako se trudim, je ne morem potolažiti.« Zgodba 13-letnega fanta je ena od devetdesetih nevidnih stisk otrok in mladostnikov, ki jih je Unicef zbral v projektu »Stiske iz omarice« in so zdaj vsem na očeh. Duševne stike se pogosto začnejo že zelo zgodaj – kar polovica že pred 15. letom starosti. Med najpogostejšimi so tesnoba, depresija in vedenjske motnje. Ker ostanejo večinoma neprepoznane in posledično nezdravljene, je pomembno, da o tem tudi čim več govorimo. Stiske, ki so tu simbolično skrite v šolskih omaricah, so obiskale Ljubljano in Maribor. V radijski eter prinašamo javno intervencijo. Sogovornika: - izvršni direktor Slovenske fundacije za Unicef Tomaž Bergoč in - Unicefova ambasadorka mladih Nomi Hrast. Prvoosebne zgodbe berejo David Šmid - Končina, Lucija Vidergar, Sara Medved in Kaja Čelan. Otroci in mladostniki v stiski se lahko po pomoč obrnejo na katerokoli organizacijo, ki nudi podporo: - Svetovalni center za otroke, mladostnike in starše Maribor (02 234 97 00), - Klic v duševni stiski (01 520 99 00), - Brezplačni zaupni telefon Samarijan in Sopotnik (116 123), - TOM, telefon otrok in mladostnikov (116 111).

13 min 04. 06. 2025


Letošnja dobitnica Borštnikovega prstana je Nataša Barbara Gračner

Letošnja dobitnica najprestižnejše slovenske gledališke nagrade, Borštnikovega prstana, je prvakinja SNG Drama Ljubljana Nataša Barbara Gračner. Nagrada je poklon njeni igralski veličini, ki z umetniško doslednostjo, emocionalno prepričljivostjo in miselno ostrino že tri desetletja uteleša najvišje vrednote gledališke umetnosti. Njeno delo ni le pomemben del zgodovine slovenskega gledališča, temveč živa prisotnost etike umetniškega delovanja -- pokončne, celovite, neodvisne in predane igralskemu poklicu v najširšem humanističnem smislu, je strokovna žirija zapisala v utemeljitvi. Nataša Barbara Gračner je v svoji karieri doslej nastopila v več kot dvesto gledaliških, filmskih, radijskih in televizijskih vlogah. Prisluhnite pogovoru z Ireno Kodrič Cizerl, med drugim pa je prvakinja ljubljanske Drame dejala: »Res sem hvaležna in počaščena, to je prava beseda, da sem med temi velikani. Zelo!«

12 min 23. 05. 2025


»Kaj ste naredili, ko se je dogajal genocid v Gazi, ko ste poslušali krike in zvočne posnetke smrti?«

Kaj povedati, kako govoriti, ko o tem vsi molčijo, tako da govorijo o vsem drugem, le o genocidu ne? Za tem vprašanjem se je pretekli teden v Sloveniji zvrstil niz prireditev » Svobodna Palestina«. Molk so nadomestili pogovori, razstave in srečanja z obravnavanjem, predstavljanjem očitnega – poizkus izbrisa palestinskega naroda. V reportaži boste slišali pogovore o izkušnji v izraelskem zaporu, o zatiranju palestinske misli in kulture, potvarjanju zgodovine, pa tudi o intervenciji kulturnikov, ki prinašajo v svet zgodbe rojakov, pričevanje o tem, da je človeštvo ob genocidu v Gazi padlo na izpitu iz človečnosti, in hkrati zgodbe o upanju. Sogovorniki: - ilustrator, Mohammad Saba'aneh, - knjigarnar in založnik, Mahmoud Muna, - nekdanja prostovoljka v begunskih taboriščih na Zahodnem bregu, Ana Tasič, - direktorica Pekarna Magdalenske mreže, Urška Breznik.

23 min 21. 05. 2025


Svež, neodvisen in alternativen gledališki veter v mestu

Z večernima predstavama Blodnjak v Amfiteatru mariborske II. gimnazije ob 19-ih in s predstavo Pismo na Intimnem odru GT22 ob 21-ih – obe sta produkciji zasedb iz Italije – se danes v Mariboru začenja sedmi mednarodni festival uprizoritvenih umetnosti PRESTOPI. Bienalno ga pripravlja Kulturno-umetniško društvo Moment. Nekatere predstave bodo na sporedu dvakrat, vseh devet pa je enkratnih, zatrjujejo organizatorji, v posnetku pa lahko slišite podrobnosti.

5 min 16. 05. 2025


80 let: Radio Maribor v živo na Trgu svobode

V petek, 9. maja, smo studio Radia Maribor preselili na mariborski Trg svobode. Mimoidoči so lahko spremljali kako nastaja radijski program in se spoznali s sedanjimi in nekdanjimi sodelavci. Pogovorom s slednjimi lahko prisluhnete v rubriki Bili so zraven (https://radiomaribor.rtvslo.si/podkast/bili-so-zraven/173251969). Med poslušalci, ki so se ustavili ob našem studiu na prostem Trgu svobode v Mariboru in nam čestitali ob 80. rojstnem dnevu Radia Maribor, je bil tudi mariborski župan Saša Arsenovič. Izpostavil je pomen verodostojnih informacij in neprecenljivo vlogo Radia Maribor za mesto, regijo in ljudi.

5 min 09. 05. 2025


Zaposleni na pragu tveganja revščine

Na praznik dela ne bomo govorili o zgodovinskih bojih delavstva, temveč bomo v ospredje postavili njihove današnje tihe bitke. Med njimi so javni uslužbenci iz tako imenovane plačne skupine J, brez katerih izvedba vsakdana ne bi bila mogoča, a pogosto nimajo niti osnovnega dostojanstva – primerne plače.

31 min 01. 05. 2025


Razglednice: pozabljen zgodovinski vir

Prvo razglednico so poslali v drugi polovici devetnajstega stoletja. Danes polnijo predvsem zbirateljske albume in muzejske zbirke, čeprav so še vedno zveste in tihe opazovalke s stojnic turistično najbolj obiskanih mest. Vedno manj jih odpošljemo. Z njimi vse redkeje pošljemo pozdrave najbližjim, a ob enem gre za tretji najbolj priljubljen zbirateljski predmet na svetu. O teh majhnih, a zgovornih pričevalcih zgodovine govori reportaža Sare Zmrzlak.

27 min 30. 04. 2025


Kako so nekoč vabili na poroke in katere šege so žive še danes

V času, ko vabila na poroko prihajajo po elektronski pošti ali celo preko družbenih omrežij, je etnologinja Pomurskega muzeja iz Murske Sobote Jelka Pšajd vzela pod drobnogled rokopisno ženitovanjsko vabilo iz vasi Lahonci pri Ormožu, domnevno zapisano leta 1836. Gre za dokument, ki ga hrani Pomurski muzej in izstopa po več posebnostih. Recimo - zapisan je v starejši slovenski pisavi bohoričici in uporablja prleško narečje. Jelka Pšajd v pogovoru z Vido Toš razkriva, kako so naši predniki vabili na poroke in katere šege živijo še danes – čeprav v prenovljeni obliki – in kako se je skozi stoletja pomen poroke spremenil.

14 min 29. 04. 2025


Zakaj izumira pletarska obrt?

V knjigah Domače obrti na Slovenskem in Mojstrovine Slovenije, ki ju je napisal etnolog dr. Janez Bogataj, lahko preberemo, da je bilo od konca 19. stoletja do druge svetovne vojne v naših krajih veliko pletarskih šol in tečajev. Med njimi sta bili tudi Državna pletarska šola v Radovljici – delovala je med letoma 1908 in 1935 –, in Državna pletarska šola na Ptuju v letih od 1928 do 1939. Bogato tradicijo pletarstva na Ptujskem je v knjigi pred dvema letoma popisal tudi etnolog Andrej Brence iz Pokrajinskega muzeja Ptuj-Ormož; in ker so predvsem pletene košare povezane z veliko nočjo, smo o tradiciji pletarstva govorili tudi v našem prazničnem programu. Ta nekoč zelo priljubljena obrt danes izumira, pri življenju jo ohranjajo le redki rokodelci in eden takih je Anton Žumer iz Hajdoš.

14 min 21. 04. 2025


O velikonočni skrivnosti z mariborskim nadškofom Alojzijem Cviklom

V posebni velikonočni oddaji smo se pogovarjali o največjem krščanskem prazniku – veliki noči. Osvetlili smo verski pomen praznika ter njegovo simboliko. V cerkvah slovesne aleluje naznanijo, da je Jezus vstal od mrtvih. S tem je po verovanju kristjanov Jezus premagal smrt, ljudem pa odprl možnost, da so po smrti deležni večnega življenja.

34 min 20. 04. 2025


Čarobna Slovenija bo v prihodnosti turistična točka za ukrajinske turiste

Diplomantka izrednega študija programa Gostinstvo in turizem na mariborski Višji strokovni šoli za gostinstvo in turizem Ljudmila Lermolina je Ukrajinka, že nekaj let pa živi v Mariboru. Po poklicu pravnica in ekonomistka je želela svoje znanje izpopolniti še na področju turizma, in tako je lani sklenila še ta študij, z diplomsko nalogo, v kateri je postavila v ospredje vprašanje, kako pomagati rojakom tudi v času vojnih spopadov. V nalogi si je postavila za izziv, pripraviti itinerar 7-dnevnega turističnega vodenja po čarobni Sloveniji, z vključitvijo duhovnih in ezoteričnih praks, posebej za goste iz Ukrajine. Z Ljudmilo Lermolino se je pogovarjala Nataša Kuhar.

16 min 16. 04. 2025


Izbris je največja kršitev človekovih pravic pri nas in medgeneracijska travma

Na ograji Muzeja narodne osvoboditve Maribor je na ogled fotografska razstava Boruta Krajnca – 33 let sramote oziroma samote s portreti ljudi, ki so jih 26. februarja 1992 nezakonito izbrisali iz registra prebivalstva Slovenije. Bilo jih je 25.671 in prejšnji teden so pred odprtjem razstave pripravili srečanje dijakov mariborske Prve gimnazije z nekaterimi, ki so s tem administrativnim ukrepom v Sloveniji izgubili vse pravice. Iz osebnih pripovedovanj so slišali, kako je to zaznamovalo življenje ljudi in njihovih družin.

12 min 02. 04. 2025


Srečko Lesjak: »Tehnična dediščina je eksaktna in je ne moremo tolmačiti po svoje«

»ELES-ov Muzej elektroprenosa Fala–Laško je edinstven v domačem in širšem prostoru,« trdi naš naslednji sogovornik Srečko Lesjak, ki z več tisoč predmeti pripoveduje zgodovino in razvoj elektroprenosne dejavnosti v Sloveniji. Kaj vse predstavlja vzdrževanje električnega omrežja? Zakaj je bil muzej skrivnost za direktorja družbe? Govorili smo o najtežjem – 27-tonskem eksponatu –, pa tudi o prvi žarnici in javni razsvetljavi, ki ni osvetlila nočnega Maribora, temveč Laško!

15 min 12. 03. 2025


Rdeče zore v Mariboru

Iskreno in neposredno. Sveže in izzivalno. Tako so sinoči spregovorile umetnice na mariborski izpostavi ljubljanskega feminističnega in kvirovskega festivala. V slovenski prestolnici so ga pripravili 26-ič, v štajerski tretjič. Kogar zanimata tematska in uprizoritvena svežina in ostrina, mora še danes in jutri v Narodni dom, ki je z Društvom ZIZ koproducent. Kdor pa je zamudil prvi večer, ima na klik še eno priložnost. (Barbara Kukovec v predstavi Sladke skrbi/foto: Žiga Auer)

7 min 07. 03. 2025


Brez krofa ni pusta

Brez krofa ni pusta in na Ptuju so znani tudi po slastnih krofih. V karnevalskem času jih v Ptujskih pekarnah dnevno pripravijo okoli 60 tisoč, glede na trajanje pusta pa jih prodajo od pol pa vse do milijona krofov in še čez. Se domači krofi razlikujejo od teh, ki jih pripravljajo v pekarni? Krofe cvremo ali jih pečemo? In kako novi trendi silijo v krofe, na primer krema iz pistacije …?

19 min 26. 02. 2025


Brezplačno potopisno predavanje o Kambodži

V jutranjem programu smo vas povabili na brezplačno potopisno predavanje popotnika in avanturista Albina Bezjaka. Kdaj in kje - prisluhnite....

4 min 21. 02. 2025


Več epizod
Domov V živo Podkasti Spored Kontakt