
Ta teden so v Mariboru na Inštitutu informacijskih znanosti IZUM uradno v uporabo prevzeli superračunalnik VEGA. Kot pravijo znanstveniki, je Slovenija z njim pridobila razvojno infrastrukturo, ki bo pohitrila raziskovanje in zagotovila neodvisnost od super računalniških sistemov v drugih državah.

Vega je izredno zmogljiv računalnik, ki Slovenijo po njegovi zmogljivosti trenutno uvršča na trinajsto mesto na svetu, med Veliko Britanijo in Rusijo. Njegovo hitrost se računa s petaflopi računskih operacij na sekundo. Direktor IZUM Aleš Bošnjak: "Močen je za 6.9 petaflopsov, to je približno tako, kot bi 50.000 osebnih računalnikov na enkrat linearno računalno eno operacijo."
Kot pravijo znanstveniki, je Slovenija z VEGO pridobila razvojno infrastrukturo, ki bo pohitrila raziskovanje in zagotovila neodvisnost od super računalniških sistemov v drugih državah, ki so jih do zdaj najemali. Z Vego se to spreminja. Aleš Bošnjak: "Ta računalnik bo slovenskim raziskovalcem omogočil prijavo na najzahtevnejše in najvrednejše raziskovalne projekte, to pa lahko ima za posledico preboj slovenske znanosti." In pa tudi gospodarstva.

Superračunalnik Vega je sicer prvi računalnik v okviru pobude EuroHPC, v katerega bo povezanih osem računalnikov. Prorektor za znanstvenoraziskovalno dejavnost mariborske univerze Zoran Ren: "Zdaj istočasno v Evropi gradimo osem takšnih superračunalnikov. Nekateri s projektom malo zaostajajo, zato je Vega prvi, ki je v uporabi." Štirje sistemi podobne velikosti bodo v Luksemburgu, Bolgariji, na Češkem in Portugalskem. Trije, ki se bodo približali zmogljivosti trilijon operacij na sekundo, pa v Španiji, na Finskem in v Italiji. Računalniki bodo med seboj povezani, tako se bo z zagonom drugih sistem okrepila tudi moč Vege.