Da Maribor ni sivo in mrtvo mesto, temveč v njem brbota od ustvarjalnosti, so leta 1993 želeli pokazati in dokazati v tukajšnjem Narodnem domu z organizacijo prvega Festivala Lent. Danes o sivini ni ne duha ne sluha, festival pa iz leta v leto piše nove zgodbe. Tudi to poletje bo med 23. junijem in 1. julijem oživil mesto. Raznolik glasbeni, gledališki in folklorni program bo zaradi nedokončane prenove dravskega nabrežja osredotočen v mestnem jedru. Jubilejna, 35., pa bo izvedba mednarodnega festivala folklore – Folkart.
Pred Mariborom je devet festivalskih dni in noči. Da bo letošnji Lent čudovit in v znamenju spremenjenih prizorišč, napoveduje direktor tukajšnjega Narodnega doma Vladimir Rukavina: »Spet improviziramo. Malo se selimo, žal je manj dogajanja na obrežju Drave, v upanju, da bo naslednje leto bistveno drugače. Upamo celo, da bo oder podoben tistemu, ki je bil prej, saj je bil plavajoči oder prava posebnost Maribora. Vendar je tudi pomembno, da se premikamo v mesto, da mesto živi, da obstaja park in da kljub gradbiščem normalno delujemo.«
Edino festivalsko prizorišče neposredno na Lentu je letos Sodni stolp, kjer bodo med drugimi nastopili Jure Ivanušič, Severa Gjurin in Robert Petan. Jurčkov oder bo na Glavnem trgu, mestne ulice in glavni oder pa bodo zasedle folklorne skupine iz Bolgarije, Češke, Indonezije, Srbije in Zimbabveja: »Prihajajo praktično izvajalci iz vseh kontinentov. Vsak dan se srečujemo z izzivi pridobivanja viz, ki so ključnega pomena. Pomembne so majhne podrobnosti, ki se dogajajo v ozadju.«
Izvedba mednarodnega festivala folklore, predhodnika Festivala Lent, bo že 35-ta. Da se obeta praznik svetovne kulturne nesnovne dediščine, meni producentka Alenka Klemenčič: »Prihajajo skupine, ki predstavljajo vrhunec kulture iz svojih dežel in se podajajo na turneje po Evropi, nekatere tudi za obdobje štirih mesecev. S seboj prinašajo tradicije, ki jih morda poznamo iz televizije ali knjig. Na primer, ko pomislimo na Kitajce, si pogosto predstavljamo, da prinesejo svoje zmaje. V resnici pa je kitajska kultura tako raznolika, da je folklora pri njih visoka umetnost. Letos bo prišla skupina iz konzervatorja, kjer posebej študirajo to kulturo, in verjamem, da nas čaka nekaj izjemnega.«
Praznik ustvarjalnosti in radovednosti bo v Art kampu, v mestnem parku. Otroški program vabi v Vetrinjski dvor; svetovna jazzovska imena v Minorite in legende slovenske in nekdanje jugoslovanske glasbene scene na druga prizorišča. Tudi letos pa bodo gostili vrsto programov nevladnih organizacij – ob Odprtih dvoriščih še festivale. Producent Marko Brumen: »Ana desetnica je letos dodala še eno novo dimenzijo svojemu programu - vključili so plesne intervencije in predstave na ulici, ki se bodo začele v nedeljo. Glavna lokacija, ki je nova, bo Trg svobode. Intervencije bodo spontano potekale po ulicah in trgih. Nadaljujemo sodelovanje s civilnodružbenimi organizacijami iz Maribora. Festival bo predstavil DokuDoc in Stoptrik ter skupnost GT22 s svojimi deli. Obeta se nekaj zanimivih pogovorov o stanju kulture in duha v mestu.«
Festival, ki ga mariborska občina financira z 200 tisoč evrov, okoli pol milijona je sponzorskih sredstev, bo trajal do 1. julija.