Preklici soglasij zdravnikov za nadurno delo, ki bodo v večini primerov stopili v veljavo v 30 dneh, bodo marsikateremu zdravstvenemu zavodu povzročili velike težave pri organizaciji dela. Dodatno skrb pa povzroča tudi napoved preklica soglasij za delo pri drugih delodajalcih, kar bi v primeru ptujske bolnišnice in mariborskega zdravstvenega doma močno okrnilo zdravstveno oskrbo.
V Splošni bolnišnici dr. Jožeta Potrča Ptuj je že pred zaostritvijo zdravniške stavke prišlo do izpada posegov in obravnav. »Kar se tiče ambulantnih obravnav je izpad približno 5-odstoten, operativa pa nam zelo peša. Tudi imamo zdaj ponekod izpada do 30 odstotkov«, poudarja vršilec dolžnosti direktorja ptujskega bolnišnice Aleksander Voda. Od 47 zdravnikov s soglasjem za nadurno delo, je umik zahtevala polovica. Ob izteku 30 dni bo zato ponekod ogrožena 24-urna nujna zdravstvena pomoč, še dodaja Voda: »V Splošni bolnišnici Ptuj se pri nas na internistiki v mesecu marcu ne bo dalo organizirati niti nujne medicinske pomoči«.
Tudi zaradi tega, ker 30 odstotkov dela opravijo zunanji izvajalci, ki bi jim matične ustanove lahko preklicale soglasja za delo pri drugih delodajalcih. Slednje pa bodo storili tudi na Ptuju: »Enostavno bomo prisiljeni zdravnikom, ki so zahtevali umik soglasja za nadurno delo, umakniti soglasje za delo izven zavoda«, še poudarja Voda. Od zunanjih izvajalcev, predvsem iz UKC Maribor, pa je odvisno tudi delovanje specialističnih ambulant v mariborskem zdravstvenem domu. »Vsaki preklic soglasja pomeni, da ti posamezniki ne bo mogli pri nas delat in seveda bodo te ambulante stale«, izpostavlja direktor Jernej Završnik, ki podobno kot prvi mož ptujske bolnišnice poziva, da naj vlada in Fides do začetka marca najdeta rešitev. Sicer kot opozarjata grozi kolaps sistema.
Radijska tribuna z Jernejem Završnikom in Teodorjem Pevcem o posledicah zaostritve stavke !!!!!