V Mariboru se nadaljujejo rezi sofinanciranja neobveznih programov v kulturi, športu in sociali. Na današnjem sestanku so nevladne organizacije s področja kulture seznanili, da bodo zaradi lukenj v proračunu prejeli petino manj predvidenega denarja.
Podfinanciranost občine, podražitve, likvidnostne težave in veliki investicijski cikli so razlogi, ki jih je direktor mestne uprave Srečko Đurov navedel za krčenje financiranja kulturnih dejavnosti. »Z vidika podfinanciranosti smo na letni podfinancirani za nekje 20 milijonov evrov in to praktično že vrsto let. Kar se tiče likvidnostnih izzivov, ker nam država dolguje, se ta znesek gibaje na nekje okrog osem milijonov evrov.«
Nevladne organizacije s področja kulture bodo prejele začasne odločbe v višini 80-ih odstotkov sredstev, dodeljenih na lanskem razpisu. Urška Breznik iz Pekarne Magdalenske mreže. »To kar smo slišali, žal ne opravičuje ničesar, sajto poslušamo že dve leti in ne more biti konstanten razlog za krčenje sredstev na področjih. Ne vem, če se občina dobro zaveda, da vsak rez zelo močno prizadene, ne samo organizacije in javne zavode, ampak predvsem prebivalke na prebivalce.«
Na uradu za kulturo menijo, da zmanjšanje sredstev za petino ne bo pomenilo ukinjanja programov, temveč bo zahtevalo prilagoditve. Breznikova pa ob tem opozarja na večletno neurejenost področja: »Spomnimo se, da mesto nima strategije razvoja kulture, nima lokalnega programa mladih. Pretekla strategija razvoja kulture je napovedovala petodstotno višanje financ na področju kulture vsako leto. To se ni zgodilo. Strategije, ki bi morala biti sprejeta lani in je napisana, nimamo sprejete. Mesto lahko karkoli počne na področju kulture, ker nima niti temeljnega dokumenta.«
Nevladniki so mestne svetnike pozvali, naj podrobneje raziščejo razloge za občinsko proračunsko luknjo in na odgovornost pokličejo župana.