Nedavna ujma tudi nepremični kulturni dediščini ni prizanesla – na pobočju ptujskega gradu se je sprožil že drugi plaz letos. Ti podori so bili po mnenju lokalnega prebivalstva neizogibni, predvsem zaradi goloseka pred osmimi leti, da je skrajni čas za resen pristop in celovito sanacijo vseh najbolj kritičnih delov grajskega kompleksa, pa opozarja upravljalec Ptujskega gradu - Pokrajinski muzej Ptuj-Ormož.
Medtem ko je bil majski plaz presenečenje, saj se podori na grajskem griču prej niso pojavljali, nas ponedeljkov ni presenetil, je povedal poveljnik ptujske civilne zaščite Primož Korošak: »Plaz je po obsegu nekoliko večji in na strmem, nedostopnem terenu. Je pa seveda tudi razlika v tem, da ta plaz bi lahko tudi ogrozil hišo spodaj v kateri trenutno prebivata dve osebi.«
Območje je zavarovano, plaz, velik dvajset krat dvajset metrov, pokrit s ponjavo. Skrbi povzroča zemljina, ki bi lahko ogrozila obzidje in nepremičnine, so povedali občani: »Vsak dan čakaš, kdaj ob kaj na tebe padlo. Vse je dotrajano. Nič niso popravljali. Drevesa so podrli. Groza.« »Strah me ni samo za nepremičnino, ampak tudi za posel, saj sprejemamo goste.«
V Pokrajinskem muzeju Ptuj-Ormož sicer že več let opozarjajo na nujnost sanacije grajskega obzidja. Direktor Aleksander Lorenčič: »Ključno je, da se tudi krajina primerno uredi, da ne pride ponovno do zgodb, ki so se dogajale preteklosti: naj omenim samo zasaditev borovcev, ki zagotovo niso avtohtona drevesa tega območja. Treba bo pristopiti celovito, v skladu z nekimi strokovnimi usmeritvami in predvsem z razmislekom, kako bo ta ureditev in zasaditev delovala seveda dolgoročno.«
V celoti je zaprta jugozahodna pot na grad. Po sporočilu Ministrova za kulturo, ki je lastnik kompleksa, si bodo plazišče v petek ogledali geologi; njihovo poročilo bo podlaga za sanacijo.