Po napovedih vremenoslovcev smo stopili v najbolj vroč teden tega poletja. Izpostavljenost vročini in soncu ima škodljive vplive na počutje ljudi in na poslabšanje zdravstvenega stanja bolnih, kar se velikokrat konča tudi z obiskom na urgenci. Najbolj občutljivi so zlasti majhni otroci, starejši ljudje in ljudje s kroničnimi boleznimi, zato je samozaščitno ravnanje v prihodnjih dneh zanje še posebej pomembno.
Po napovedih vremenoslovcev se bodo ta teden dnevne temperature povzpele vse do 39 stopinj Celzija. V takih razmerah morajo na svoje počutje in varnost še posebej paziti starejši in kronični bolniki, opozarja predstojnik mariborskega Urgentnega centra Gregor Prosen: »Ker ti starejši pa zaradi svojih pridruženih bolezni imajo manjšo rezervo. Mnogi od njih imajo standardno predpisano, da ne smejo zaužiti preveč tekočine in zaradi tega velikokrat pride do nesorazmerja med vnosom«.
Prav tako med ogrožene spadajo otroci, ki tudi nimajo ustreznega občutka žeje ob hudi vročini, imajo mali telesni volumen in so običajno tudi zelo telesno aktivni. Zato, kot opozarja pediater Igor Dovnik: »Kombinacija vročine, dehidracije in bognedaj pomanjkanja še hrane in spanja so pravzaprav lahko smrtno nevarne. Se pravi – manjši kot so otroci večje je tveganje, manjše so rezerve, manjše so zaloge tekočin«. Doktor Dovnik prav tako svari pred nevarnostjo nenadnega pregretja majhnih prostorov, kot so avtomobili: »To je lahko izjemno, izjemno nevarno in hitrost s katero se temperatura v enem majhnem prostoru kot je avto je pravzaprav nepredstavljiva. Lahko je zelo kratek čas, pa pogoji postanejo smrtno nevarni«. Zmernost in preudarnost pa sta na drugi strani potrebni tudi pri uporabi klimatskih naprav, še dodaja sogovornik. Večja vremenska osvežitev nas bo po napovedih vremenoslovcev predvidoma dosegla šele ob koncu tedna.