Popljavljeno območje Krčevina pri Vurberku Foto: Mestna občina Ptuj

Za poklicnimi gasilci v občini Kungota je več kot sto intervencij. O 50-tih plazovih, od tega 15-tih večjih, poročajo iz Selnice ob Dravi.

Selnica ob Dravi je preživela enega najbolj kritičnih trenutkov v zgodovini, a da so jo v primerjavi z drugimi deli države dobro odnesli, pravi županja Vlasta Krmelj: "Ni bilo žrtev. Plaz ogroža eno hišo, tako da smo iz sobote na nedeljo družino izselili. Poplavljali so hudourniki, vendar samo nekaj kleti, drugače pa so plazovi uničili veliko cest."

V minulem vikendu so skupno našteli 50 plazov, in sicer v občini, kjer še vedno odstranjujejo posledice poletnih ujme: "Še tisto nismo uspeli dokončno sanirati pa je nastalo že novo. Verjamem, da bomo nekatere stvari delali do konca leta ali še drugo leto sploh te večje lokalne ceste. Aktivirali smo vse izvajalce. Prva ocena interventnih stroškov se giblje pri 50 tisoč evrov in več, s katerimi smo zagotovili začasno prevoznost. O končni oceni še ne moremo govoriti.«

V občini Šentilj zemljina ne miruje

Od minulega petka so v Šentilju zabeležili 50 intervencij. Zalivalo je kleti, sprožali so se plazovi. Povečali so se podori, o katerih smo poročali po majski ujmi. Plazovi ogrožajo tri hiše. Situacija je še slabša, kot je bila, pravi župan Štefan Žvab: "Nimamo toliko mehanizacije, da bi iz tedna v teden, ko se pojavljajo nevihte, uredili prevoznost. Največji problem v občini je trenutno to, da občasno gospodinjstvom zmanjkuje električne energije, kar kompenziramo z agregati, drugi največji problem je (ne)prevoznost regionalnih in lokalnih cest, ki ne omogočajo dostopa do hiš."

V minulem vikendu so zabeležili 30 novih plazov: "Na 435 podlage, ki smo jih imeli maja. Že maja sem menil, da bo sanacija stala med 7 in 10 milijonov evrov, zdaj se je to zagotovo podvojilo. Glede na razpoložljivost gradbenih podjetij ocenjujem, da to ne bo mogoče urediti prej kot v desetih letih." Na šentiljski cestni infrastrukturi je 90 plazov. Žvab dodaja, da bo sanacija mogoča samo z državno pomočjo.

Razmere na območju Ptuj so stabilne

Po današnjih podatkih je na območju Mestne občine Ptuj reka Drava poplavila 9 hiš v spodnjih prostorih, poplavila je tudi 3 vikende. Iz 3 objektov so se stanovalci preventivno umaknili, nastanitev za čas umika so poiskali pri svojcih.

"Razmere na območju Ptuj so stabilne. Drava je upadla, pretok je umirjen, zato ne predvidevamo dodatnih razlivanj in poplavljan ter lahko pričnemo s sanacijo. Slika na terenu bi lahko bila drugačna, če bi bila izgrajena protipoplavna zaščita v okviru projekta Protipoplavna zaščita reke Drave na območju Črete; projekt se je začel že leta 2020, a se izvedba zaustavlja zaradi težav pri pridobivanju zemljišč," je po seji Štaba Civilne zaščite povedala županja Nuška Gajšek.

Iz enega vikenda so gasilci rešili dve osebi in dva psa, saj se zaradi narasle vode niso mogli več umakniti. Iz ene stanovanjske hiše so gasilci rešili gibalno ovirano osebo, ki pa se je po naših podatkih v hišo že vrnila. Z protipoplavnimi vrečami se je zaščitilo več objektov z namenom preprečitve večje škode. Pri odpravi posledic je sodelovalo 69 gasilcev iz več prostovoljnih gasilskih društev s 16 vozili in gasilskim čolnom.

Protipoplavni nasip je obvaroval Duplek

Poplave so na mariborskem območju najbolj prizadele obrečna območja v Melju in Malečniku, kjer je poplavilo tudi športno igrišče. Na prvi preizkušnji je bil protipoplavni nasip v Dupleku, ki pa je svojo vlogo dobro opravil, pravi podžupan David Kumer: "Zavaroval je del Spodnjega Dupleka. Reka se počasi vrača v strugo, a s tem še zdaleč ni konec težav. Še vedno ostajajo zalite kleti hiš. S posledicami se še soočamo."

Skrb zbujajo plazovi

Poklicni gasilci so v občini Kungota od minulega petka opravili 103 intervencije. Sprožilo se je 40 plazov, neuradno jih je še več, saj podorov na kmetijskih površinah niso šteli. Tudi naša občina ni imuna na neurja, ki so se zgodila, pravijo. Poveljnik občinske gasilske brigade Mihael Grabrovec: "Dnevno nas kličejo ljudje, da se sprožajo plazovi. V tem trenutku imamo izseljene 3 družine v Juriju, kjer plaz ogroža hiše, in trenutno čakamo na podatke geomehanika, da poda strokovno mnenje. Kjerkoli stopiš je ogromno vode, tako da padeš tudi do kolen v samo zemljino, vodo. Predlagam, da so občani zelo previdni."