Več kot tri leta je minilo, odkar je Dom na Osankarici pogorel do tal, a tam je še danes popožarna ostalina. Nepremičnina, kjer je pred požarom stal gostinski in nastanitveni del, je v zasebni lasti Zvonka Krošla, lastnik prizidka ob nepremičnini – v njem je bila razstava o Pohorskem bataljonu -, ki ga je gasilcem uspelo rešiti, pa je v lasti občine Slovenska Bistrica. Krošel nepremičnino že dlje časa prodaja, za nakup pa se zanima tudi bistriška občina, a do dogovora za zdaj zaradi nestrinjanja s ceno ni prišlo.
Podžupan slovenskobistriške občine Modest Motaln je potrdil, da se je občina pogovarjala s Krošlom o prodaji njegovega dela objekta: "Nazadnje je bil sestanek v lanskem letu, takrat smo bili nazadnje v stiku. Takrat nam je bilo ponujeno, da bi občina odkupila objekt za 120 tisoč evrov. Uradni cenilec občine Slovenska Bistrica pa je podal cenitev objekta v vrednosti 26.700 evrov." Občinska cenitev kaže štiriinpolkratno nižjo vrednost, do soglasja o prodaji tako ni prišlo. Je občina še vedno zainteresirana za nakup? "Da, v kolikor se lahko zbližamo glede cene. Sedaj je razkorak prevelik," odgovarja podžupan Motaln.
Zvonko Krošel nam je v telefonskem pogovoru povedal, da svoje prodajne cene ne namerava znižati. Dodal pa je, da je občini ponudil možnost, da odkupi njen del. Kakorkoli, kaj bo z domom v prihodnje, ni jasno, je pa ena od idej tudi, da bi postal objekt Centra šolskih in obšolskih dejavnosti.
Na novo postavljena zunanja panojska razstava o Pohorskem bataljonu
Kaj pa se dogaja z muzejsko zbirko o Pohorskem bataljonu, ki so jo gasilci ob požaru rešili? Bistriška občina je nedavno pred pogorelim domom postavila začasno zunanjo panojsko razstavo o Pohorskem bataljonu. Simona Tripkovič, direktorica Muzeja narodne osvoboditve Maribor, ki je po požaru zbirko shranil, in tudi vsebinsko pripravil sedanjo razstavo, je povedala: "Gre za razstavo, ki stoji na šestih stojalih in dvanajstih panojih in vsebuje pregled delovanja Pohorskega bataljona od njegove ustanovitve, nekaj zadev je tudi iz časa pred njegovo ustanovitvijo, predstavljen je nastanek Pohorskega bataljona, njegovi borci, s pomočjo dokumentov njegovo delovanje, akcije, imenski seznami, fotografije in portreti borcev,.... Gre torej za fotografije in dokumente, ki jih spremljajo uvodne legende, torej spremni teksti, kjer razlagamo dogodke, imena borcev in podobno."
Ker gre za zunanjo razstavo, ohranjeni predmeti, kot sta jedilni pribor in posoda, niso razstavljeni – te predmete še hranijo v muzeju. Gre sicer za začasno razstavo, in interes je, tudi bistriške občine, da postavi stalno razstavo. Občina Slovenska Bistrica sicer ocenjuje, da bi samo za muzejski del, če bi zgradili novi objekt in uredili zbirko o Pohorskem bataljonu, investija znašala okrog 200 tisoč evrov.