Dom Danice Vogrinec. Foto: BoBo

Slovenski domovi za starejše se soočajo s hudo kadrovsko stisko. Izjema niso niti mariborski. V Domu Danice Vogrinec manjka petina kadra, Dom Tezno je zmanjšal število postelj, pomanjkanje pa občutijo tudi v Domu pod Gorco.

Plače v domovih za starejše so prenizke, odgovornost prevelika, delovni čas pa neugoden – zaposleni zato odhajajo, novih pa zaposlitev ne zanima. Direktor Doma pod Gorco Goran Frangež:

"Zaenkrat pri nas izvajamo še vse storitve oskrbe in zdravstvene nege, je pa res, da če bi se zgodilo, da ne bi imeli dovolj kadra, bi se to poznalo najprej na kakovosti storitev, kasneje pa tudi v tem, da vseh storitev ne bi mogli zagotoviti."

Da bi zagotovili ustrezno obravnavo, so v Domu Tezno število postelj zmanjšali za 34. A takšni ukrepi niso vzdržni in povsod niso izvedljivi. Vsak četrti zavod v državi že ima prazne postelje. Za delo pa se zanima tudi vse manj tujcev, pravi direktorica Jasna Cajnko:

"Na zahodu, na primer v Nemčiji, imajo že sistem, ki ga je najbrž treba vzeti v obzir, da če ne zmanjšujemo števila postelj, en del oskrbe v domovih prevzamejo svojci."

Država napoveduje ukrepe – med drugim plačno reformo v javnem sektorju in štipendije za deficitarne poklice. A številni so mnenja, da so ukrepi premili in da bo do morebitnih učinkov preteklo preveč časa.

"Omogočajo, da mi štipendiramo dijake zaključnih letnikov, ampak v teh zaključnih letnikih po mojem mnenju ni dovolj dijakov, da bi slovenska država uspela ustrezno servisirati sistem zdravstvenega in socialnega varstva,"

obstoječi kader pa se stara, odhaja in upokojuje, pravi direktor Doma Danice Vogrinec Marko Slavič.

Več pa v oddaji:

Kakšne so razmere v mariborskih javnih domovih?