Princesa na zrnu graha. Po motivih H. C. Andersena Foto: LGM/Lutkovno gledališče Maribor

35. Poletni lutkovni pristan, mednarodni festival z najdaljšo tradicijo v našem prostoru, bo v organizaciji tukajšnjega lutkovnega gledališča gostil najboljše domače in tuje produkcije. Zgodili ste bosta dve premieri. Ob tem nadaljujejo sodelovanje z lokalnim organizacijami in zavodi, prvič pa organizatorji festivalske niti festivala lutkovne umetnosti prepletajo s ptujskim festivalom Dnevi poezije in vina.

Od leve proti desni: vodja festivala Tanja Lužar, direktorica LGM Katarina Klančnik Kocutar, režiserka predstave Dobro jutro, travnik Nika Bezeljak in sodelavka za odnose z javnostmi LGM Špela Hren Juhart. Foto: Osebni arhiv

Od leta 1990 Lutkovno gledališče Maribor (LGM) organizira mednarodni festival Poletni lutkovni pristan, ki ostaja stalnica poletnega dogajanja v mestu. Predstavlja uvod v novo sezono s štirinajstimi predstavami, s ponovitvami pa sedemnajstimi je dejala vodja festivala Tanja Lužar: »Poleg slovenskih gledališč bomo gostili še gledališča iz Finske, Madžarske, Slovaške in dve iz Italije. Predstave bodo namenjene vsem starostnim skupinam, od najmlajših do odraslih. Vse so bile izbrane z mislijo na koncept, kontekst in sporočilo. Tudi letos bomo sodelovali z Artkampom, kjer bomo vsako nedeljo ob 18. uri izvedli eno predstavo v Mestnem parku. V primeru dežja program ne bo odpadel, temveč ga bomo preselili v LGM.«

Ulična premiera: Princesa na zrnu graha

Del predstav bo izvedenih na prostem z osrednjim prizoriščem v avditoriju LGM, nekaj v mestnem parku in ena pred mariborsko umetnostno galerijo. Vsako leto si program ogleda več tisoč obiskovalcev. Ti bodo v 35. izvedbi dočakali dve premieri. Ulično različico bo doživela

predstava Princeska na zrnu graha, znana pravljica Hansa Christiana Andersena, ki so jo v dvorani premierno izvedeli maja, je pojasnila direktorica LGM Katarina Klančnik Kocutar: »Princeso na zrnu graha smo sprva nameravali primerno uprizoriti na ulici, kot obnovitev ulične različice iz leta 2004, vendar smo jo zaradi logističnih razlogov prestavili v pomlad, v prejšnjo sezono, kjer je najprej doživela odrsko premiero v nekoliko spremenjeni verziji. Na Pristanu bo predstava ponovno zaživela v ulični različici, a na nekoliko drugačen način, saj ulične predstave prinašajo drugačno vrsto kakovosti. Povezava med občinstvom in predstavo je namreč na ulici drugačna kot v dvorani. Čeprav je dvoranska različica že imela te trenutke, si obetamo, da bo na ulici še bolj posebna. Princesa bo nato potovala po koprskih ulicah.«

Foto: LGM

Lutkovni koncert: Dobro jutro, travnik

Sploh prvič bodo uprizorili predstavo Dobro jutro, travnik v koprodukciji mariborskega lutkovnega gledališča in KUD Moment v partnerstvu s Siti teatrom BTC Ljubljana. Gre za prvo predstavo v novi sezoni, je dejala režiserka Nika Bezeljak: »Gre za isto zasedbo s katero smo leta 2015 ustvarili predstavo Čuk na palici. Na odru nastopa petčlanski ansambel, avtorica glasbe pa je Laura Zafred. Predstava vključuje osem še nikoli uglasbenih besedil Anje Štefan za otroke, glavna povezovalna nit pa so njene uganke. Likovno podobo je ustvarila Ajda Sitar. Dve pesmi še nista objavljeni in bosta kmalu izdani, vendar ju bomo prehiteli z mariborsko premiero 23. avgusta, sledila pa bo še premiera 10. oktobra v Ljubljani.«

Povezovanje z okoljem; prvič s festivalom Dnevi poezije in vina

Gluha republika Ilye Kaminskega. Igralca: Jure Ivanušič in Metka Jurc Foto: LGM/Lutkovno gledališče Maribor

Poletni lutkovni pristan se povezuje z drugimi akterji v mestu. Z ustvarjalno delavnico in predstavo japonskega gledališča kamišibaj bodo na letnem kopališču Mariborski otok. Zgodil se bo zvočni sprehod Potepini po prenovljeni poti ob Dravi. Ob tem festival

Princesa na zrnu graha, Huda mravljica in potep ob Dravi: lutke so zasedle Maribor

znova sodeluje s festivalom Platforma sodobnega plesa, s predstavo za odrasle Gluha republika, tako Klančnik Kocutarjeva, pa prvič s ptujskim festivalom Dnevi poezije in vina. »Uprizorili bomo predstavo Ilya Kaminskega, ukrajinskega avtorja, ki živi v Združenih državah Amerike. Predstavo smo pripravljali še pred začetkom vojne v Ukrajini, vendar smo se odločili, da jo ohranimo na repertoarju. Žal se je izkazalo, da je razlogov za takšno predstavo, ki obravnava diktaturo in vojne na splošno, iz dneva v dan več. V okviru Pristana in Devov poezije in vina bo predstava na sporedu z velikim dodatkom – avtor besedila bo eden od osrednjih gostov ptujskega festivala. Po predstavi bo sledil pogovor z avtorjem. Obetamo si poln, zanimiv in zaokrožen dogodek.«

Gledališka vadnica za otroke

Kako raznolika in imenitna je lutkovna umetnost? To bodo pokazali z različnimi formati in formami, tako direktorica, ki izpostavi tudi poslanstvo vzgoje novega občinstva in privabljanja odraslih: »Lutkovna umetnost je trenutno v izjemnem vzponu in v navdihujočem, zanimivem obdobju razvoja. Opazno je čedalje večje število obiskovalcev, ki so se otresli predsodka, da je

lutkarija namenjena zgolj otrokom. Z veseljem prihajajo na predstave, namenjene mladini in odraslim, katerih število prav tako narašča. Lutkovna umetnost je tudi najboljši in najbolj naraven vstop v gledališče za otroke. Morda so za prvi obisk gledališča najbolj primerne predstave na prostem, kjer ni zatemnjenih prostorov.«

Cena vstopnice je simbolična, tri evre. Najboljši otroški predstavi po mnenju najmlajšega občinstva bodo podelili nagrado, zlato žirafo, ki je festivalski zaščitni znak.

Lutkovno gledališče Maribor v novi sezoni obeležuje 50 let profesionalnega delovanja

Lutkovno gledališče bo praznovalo 50 let obstoja

Foto: Boštjan Lah/Lutkovno gledališče Maribor

Lutkovno gledališče Maribor bo novembra praznovalo 50 let profesionalnega delovanja. Osrednji dogodek bo sklop 12 predstav od 28. novembra do 3. decembra. Ena od točk praznovanja je javna prostorska intervencija. »Projekt Marogice je ekološko zelo vzdržen projekt, saj temelji na reciklaži materialov. Na 50 točkah okrog Minoritskega kompleksa bodo nameščene žogice, ki so jih na svoj način oblikovali vrtčevski in šoloobvezni otroci ter obiskovalci tukajšnje Zveze prijateljev mladine. Na številnih točkah okrog samostana so že pritrjene. Gre za dolgotrajen proces. Skupno bo vseh žogic približno 2500,« je še pojasnila direktorica tukajšnjega gledališča, ki dodaja, da bo po premieri Dobro jutro, travnik, naslednja v nizu

uprizoritev predstave Transport: »Gre za obsežen projekt, koprodukcijo šestih gledališč, pri čemer bo vsako prispevalo eno predstavo majhnega formata k tej 'ogrlici' predstav, kar pa ne pomeni, da predstave niso zahtevne. Skupna rdeča nit projekta je transport, pri čemer bo mariborska predstava z naslovom Tovor prva v nizu šestih. Na začetku poletja smo izvedli ustvarjalno delavnico, na kateri so sodelovali lutkovni tehnologi iz vseh šestih gledališč. Mednarodna ekipa, pretežno mladih tehnolov, je štiri tedne ustvarjala elemente za predstavo. Predstave bodo tematiko obravnavale na svoj način, vsaka s svojo zgodbo.«