Foto: BoBo

Potem ko je mariborska občina več krajanom Trčove, ki že dalj časa opozarjajo na neustrezen potek kanalizacije, predstavila možnost rešitve, se to, kot kaže, ne bo zgodilo. Ostali jim bodo visoki stroški in številne skrbi.

Mariborska občina je del nove kanalizacije, ki jo je v preteklih letih zgradila s pomočjo evropskih sredstev, speljala višje od hiš več prebivalcev naselja Trčova. Ti morajo zato sami plačati nakup črpalk, kar bi lahko posamezno gospodinjstvo po njihovih ocenah stalo tudi po več kot 15 tisoč evrov. Na to so lani opozorili s protestom, občina pa je proučila možnost gradnje nadomestne trase, ki bi namesto črpalk omogočala gravitacijske priključke. A do tega ne bo prišlo, pravi podžupan Samo Peter Medved:

"Žal nismo uspeli pridobiti vseh soglasij za izvedbo tega dela investicije s spremenjenim projektom. Od ene izmed strank, na katere zemljišče smo posegali, to ni bilo mogoče do roka, ko smo bili vezani za izvedbo celotnega projekta, ki je bil težak 8 milijonov evrov. Tako smo morali izvesti rešitve po osnovnem projektu."

Zakaj kanalizacije že v osnovi niso načrtovali ustrezneje?

"Tega odgovora vam ne morem dati, je pa res, da smo se mi v prejšnjem mandatu začeli ukvarjati z nadaljevanjem Dravske kolesarske poti po levem bregu Drave, pridobili projektno dokumentacijo, tako idejno zastovo, kot projekt za izvedbo, ki je po tej trasi potem omogočal tudi izvedbo kanalizacije."

A se je država nato odločila za urejanje kolesarske steze le na nasprotnem - desnem bregu reke.

Krajani opozarjajo, da bodo morali ob visokih stroških vgradnje poskrbeti tudi za servisiranje črpalk, bojijo pa se tudi vdora fekalij, če bi se te pokvarile. Podžupan na to odgovarja le, da ima takšen sistem še več drugih hiš v mariborski občini.

Bo občina prebivalcem stroške sofinancirala?

"Nimamo te podlage," sklene Samo Peter Medved.