Foto: BoBo

Danes zaznamujemo Svetovni dan učiteljev, ki ga je na Mednarodni konferenci o izobraževanju leta 1993 v Ženevi razglasil Unesco. »Zame je to eden najlepših poklicev. To je izjemen poklic, ki ga moraš čutiš in na tak način tudi opravljat,« je izpostavil Šeruga.

Voditelj Kristijan Šmid je jutranjega gosta povprašal, kdo je dober učitelj, čeprav se seveda vsak trudi po svoje. »Zelo težko je najti dober recept. Včasih je treba biti strog, včasih popustljiv. To je predvsem odvisno od situacije, odvisno od tega kar se v oddelku dogaja. In mogoče je najboljši učitelj tisti, ki zna v pravem trenutku poiskat pravo besedo, pravo reakcijo in kdaj tudi popustit.«

Letošnji svetovni dan učiteljev zaznamuje pandemija covida-19, ki je precej spremenila vzgojno-izobraževalni sistem. »Maska je na nek način nujno potrebna in z masko zaščitimo sebe in druge. In to je ta odgovornost, o kateri učimo. Na naši šoli, pa tudi drugje so se dijaki v vsem tem času vedli zelo odgovorno. To kaže na to, da učitelji v tej državi opravljajo ta poklic, tako kot se spodobi ter vzgajajo in izobražujejo mlade,« je izpostavil Šeruga.

Vsekakor se je v času pandemije pokazalo, da so se učitelji zelo trudili, tudi na daljavo in tehnologija je pripomogla, da je proces potekal nemoteno. Marsikdo je tudi spoznal, kako pomemben je učiteljski poklic. Naš jutranji gost je čestital vsem učiteljem ob njihovem dnevu in dodal: »Tisto, kar ti daje dober občutek je to, da ves čas slediš tisti svoji ideji pravičnosti, razumevanju. Ker med 15 in 19 let se med različnimi dijaki zelo veliko dogaja. Takrat, ko si morda ob vlogi učitelja še v vlogi razrednika, je toliko več. Seveda pa jih poskušaš vzgajat, jih izobraževat in jim dat osnovno znanje in tudi željo po znanju. Recimo predmete, ki sem jih sam učil, sem se zelo trudil za to, da bi bili dijaki družbeno angažirani in kritični.«

Vabljeni k poslušanju celotnega pogovora:

Svetovni dan učiteljev