V prvi septembrski oddaji Obrazi sosednje ulice smo spoznali magistrico Liljano Urlep, svetovalko nadškofijskega arhiva v Mariboru. Tam med drugim hranijo matične knjige župnij Lavantinske škofije. Te so še posebej zanimive za tiste, ki želijo izvedeti več o svojih prednikih, je v pogovoru s Stanetom Kocutarjem pojasnila Liljana Urlep:
"Matične knjige so izredno pomembno gradivo, njihov pomen pa je v tem, da je vsak slehernik, ne glede na njegov status, položaj, premoženje, vpisan v njih. Mnogi drugi viri, predvsem listine, so zelo selektivne. V njih se nahajalo samo ljudje, ki so bili premožnejši, ki so bili višjega stanu, v matičnih knjigah pa je res zapisan vsakdo."
Drugo septembrsko soboto je bil gost oddaje Obrazi sosednje ulice naravovarstvenik z mariborskega Zavoda za varstvo narave Andrej Grmovšek. O razprodaji in uničevanju narave, ki smo mu priča v sodobnem času, pa tudi o tem, da ljudje vse bolj živimo mimo narave se je z njim pogovarjala Brigita Mohorič:
"Mi bi dosegli ogromno že s tem, da bi nehali rasti, da bi zmanjšali potrebe po tej neskončni rasti. To mora biti naš cilj, če želimo svojim otrokom in njihovim otrokom zagotoviti približno tako kakovostno življenje, kot ga imamo mi. Sicer bomo to dosegli po bolj trdi poti, ker narava ima samoregulacijske sisteme in ko bo nam začelo zmanjkovati virov, bo pač to vplivalo na civilizacijo na malo bolj neprijeten način."
Tretjo soboto v septembru ste lahko v oddaji Obrazi sosednje ulice spoznali diplomirano inženirko agronomije Majo Klemen Cokan. Svetovalka pri celjski enoti Kmetijsko-gozdarske zbornice Slovenije je tudi kmečka gospodinja, žena, mama in zagovornica sonaravnega, ekološkega, biodinamičnega kmetovanja. Z njo se je pogovarjal Tone Petelinšek:
"Svetujem od največjih kmetov do najmanjših in prav zato, da to zmorem, sem našla nekaj, kar me izpolnjuje in to je biodinamično kmetovanje, ki temelji na tradiciji, ima pa en prestižen pridih. In ta oblika me napolnjuje, mi da moč, da zdržim to raznolikost. Priznam, da je zahtevno, ampak gre."
V včerajšnji oddaji Obrazi sosedne ulice pa je bil naš gost Branko Kolar, dolgoletni vodja mariborskega akvarija-terarija. Aljaž Mejal se je z njim pogovarjal o njegovem 40-letnem delu v tej priznani ustanovi, ki ga je prevzela že v otroštvu.
"Ko sem se vrnil s služenja vojaškega roka, sem slučajno prišel v Akvarij po ribjo hrano za naš domači akvarij in me je gospod Jerič, takratni direktor, vprašal, kako daleč sem. Povedal sem mu, da sem končal fakulteto in si bom počasi začel iskati službo. Rekel je, da niti slučajno in da me vidijo v samo v Akvariju. Rekel sem mu, da sem zaradi štipendije vezan na Intes, ampak zanj to ni bila težava, saj jo je bil prirpavljeni povrniti Akvarij."
Kliknite tukaj in glasujte za tistega, ki vas je najbolj prepričal!