Foto: Pixabay

Razmere v času korona virusa so prinesle različne vrste stisk. Ob izolaciji in prepovedi druženja so ljudje prisiljeni veliko časa preživeti skupaj, nekateri tudi na majhnih stanovanjskih površinah. Če se temu pridružijo različne oteževalne okoliščine kot so pomanjkanje, skrbi, bolezen in alkohol, obstaja tudi večja nevarnost družinskega nasilja. Ne glede na to, da se je naše življenje v veliki meri spremenilo, toleranca do nasilja ostaja ničelna, prva telefonska številka v primeru, da doživite ali opazite nasilje za družinskimi stenami pa številka 113. Povezave, ki vodijo do drugih pomembnih telefonskih številk in drugih povezav v primeru nasilja, stiske in skrbi smo pripeli ob koncu članka.


Konflikti bodo.
V teh dneh so družinski odnosi na preizkušnji in tako bo najbrž še nekaj časa, pri policiji pa pravijo, da za zdaj ne zaznavajo več družinskega nasilja, celo manj da ga je kot lani v primerljivem obdobju. Treba pa se je zavedati, da so se drastični ukrepi šele začeli, poudarja Robi Štrman, inšpektor na Oddelku za splošne policijske naloge pri Policijski upravi Maribor. Dolgotrajno tesno sobivanje lahko privede do konfliktov, v nekaterih primerih je treba celo izreči ukrep prepovedi približevanja oziroma se morajo žrtve zateči na varno. »Omejitev gibanja, ki ga je vlada predpisala z uredbo, ki je stopila v veljavo prejšnji teden, še ne pomeni, da nekdo, ki ima izrečen ukrep prepovedi približevanja ne sme k sorodnikom, na vikend ali podobno. Prepovedano je le bivanje v hotelu ali podobnih nastanitvah, ki tako ali tako zdaj ne delujejo. Navadno se ti ljudje namestijo pri članih svoje širše družine«, je povedal Robi Štrman in dodal, da imajo policisti na voljo primerno zaščitno opremo.
Direktorica Centra za socialno delo Maribor Marjana Bravc pa je povedala, da so kapacitete Kriznega centra za žrtve nasilja in Varne hiše zasedene in tako je bilo še preden je nastopilo izredno stanje. »Se pa pričakuje, da bo v bodoče, glede na to da smo oziroma so zdaj vsi doma in so družine neverjetno veliko časa skupaj, na drugi strani pa bo eskalirala materialna stiska, kar na centru že čutimo glede na vprašanja, ki jih dobivamo prek klicev in elektronske pošte, da bo verjetno potrebno poskrbeti za tiste, ki se bodo morali umakniti iz družinske skupnosti, ker bo prišlo do konfliktov«, je dodala Marjana Bravc.

Ne zatiskajmo si ušes in oči pred nasiljem za družinskimi stenami. Žrtve so v času izolacije še posebej nemočne. Foto: BoBo

Kliči 113, ne oklevaj!

Na policiji se zavedajo, da bo zaradi oteženih materialnih in socialnih razmer poraslo tudi družinsko nasilje. Policijski inšpektor Robi Štrman poziva, da v primeru nasilja pokličete na 113 ali na anonimno številko 080 12 00 in razloži: »21. marca je Generalna policijska uprava objavila na svoji internetni strani podrobnosti akcije Prekini tišino in prijavi nasilje. Pri tem apeliram na ljudi, da vedno, kadar zaznajo nasilje, tega prijavijo, kajti malo verjetno je, da se bo nasilje končalo samo od sebe. Zavedati se je treba, da žrtve nasilja tega mogoče ne morejo prijaviti same.« Tudi zato, ker so zaradi izolacije v nenehnem stiku z nasilnim sočlovekom.

Razdražljivost, jeza, zadirčnost – v tem času pogojno razumljive

Družina in dom sta kraj, kjer bi si morali občutke v zvezi s korona-stiskami lajšati, ne pa jih zaostrovati. To lahko naredimo, pa naj se sliši tako navadno, z vsakodnevno rutino, v katero vključimo prijetna opravila, z omogočanjem intime in zagotavljanjem mirnega okolja za delo od doma, če to je, in če je to mogoče. Ker smo vsi na relativno istem, bi morali tudi bolje razumeti morebitne razdražljive odzive, pravi klinična psihologinja Jana Strniša iz Zbornice kliničnih psihologov:«Ni opravičila za nasilje, v kolikor pa gre za bolj impulzivne izbruhe, razdražljivo ali jezno odgovarjanje, prepiranje in se zavedamo, da smo vsi v stiski in da ta drugi, ki nam govori na način, ki nam ni všeč, to počne iz svoje stiske, ker je tesnoben in zaskrbljen in težje kontrolira, težje lepo pove. Če razumemo, da je nekdo v stiski, bomo lažje razumeli to konfliktno dogajanje. Virus bomo nekako preživeli, kot družba pa bomo morali ostati skupaj, tudi kot družina bomo še naprej živeli skupaj…«

V stiski ne oklevajte, poiščite pomoč. Foto: Radio Maribor

Koristne informacije in povezave v primeru duševnih stisk in v primeru stiske zaradi družinskega nasilja

SOS telefon za ženske in otroke, žrtve nasilja - 080 11 55, vsak dan med 12. in 18. uro in 031 371 143

Zaupna telefona Samarijan in Sopotnik 116 123 (24 ur/na dan, vsak dan)

TOM telefon za otroke in mladostnike 116 111 (vsak dan med 12. in 20. uro)

CSD Maribor - centrala 250 66 00

Klic v primeru duševne stiske v času korona virusa - Maribor: 070 754 343 in 051 394 227 (vsak delovnik; dopoldne od 7. do 13. ure, popoldne od 13.00 do 19.30)

Klic v duševni stiski med 19. zvečer in 7. uro zjutraj - (01) 520 99 00, Psihiatrična klinika Ljubljana

https://covid19maribor.si/


https://www.policija.si/medijsko-sredisce/sporocila-za-javnost/sporocila-za-javnost-gpue/103332-v-nekaterih-druzinah-so-odnosi-v-teh-dneh-na-veliki-preizkusnji-policisti-pozivamo-k-strpnosti


https://www.nijz.si/sl/kako-obvladovati-stres-zmanjsati-obcutke-strahu-panike-in-zaskrbljenosti-zaradi-koronavirusa-covid


https://val202.rtvslo.si/2020/03/telefonske-stevilke/