Foto: Radio Maribor

Radio Maribor se je uveljavil kot ključni vir informacij za severovzhodno regijo in doslej pokrival številne prelomne dogodke, pripravljal vrsto oddaj in dogodkov, ki so zaznamovali generacije in lokalno okolje ter v njem pustili pečat. Danes je Radio Maribor regionalni radijski program, ki se osredotoča na severovzhodno Slovenijo, vsak dan pripravi 17 ur programa in svoj informativni program med 6. in 17. uro, ob informativnih vsebinah pa njegov program bogatijo tudi tiste s področja kulture, športa, glasbe, kmetijstva, turizma, portretne oddaje in reportaže, vsebine za mlade, ljudem je še posebej blizu s svojimi terenskimi oglašanji, vključujemo pa tudi nekoliko bolj sproščene vsebine in humorne rubrike za najširši krog občinstva.

Poleg tega s svojimi vsebinami sodeluje tudi v osrednjih programih Radia Slovenija in s tem skrbi za zastopanost regije na nacionalni ravni, obenem pa za regionalno prisotnost javnega servisa. Ob velikem tehničnem napredku in družbenih spremembah, ki so prinesle tudi nove načine produkcije vsebin, formate in kanale razširjanja radijskih vsebin, Radio Maribor ostaja zvest svojemu poslanstvu obveščanja in vsebinski poglobljenosti ter vrednotam verodostojnosti, kredibilnosti in bližini poslušalcem.

Radio Maribor na Trgu svobode
V petek, 9. maja 2025, smo praznovali med ljudmi in z ljudmi na Trgu svobode v Mariboru, od koder smo ves dan oddajali pester program z zanimivimi gosti, glasbenimi nastopi in nagradami za poslušalce.
Središče mesta, kjer je Radio Maribor pred 80. leti začel svoje delovanje, se je za en dan spremenil v radijski studio, kjer so mimoidoči od blizu spremljali ustvarjanje programa, si ogledali delo radijskih ustvarjalcev in prisluhnili pogovorom, v katerih so se zvrstili nekdanji in sedanji sodelavci radia, kulturniki, predstavniki lokalne skupnosti in poslušalci, ki so delili osebne zgodbe, spomine in utrinke, povezane s poslušanjem najstarejše radijske postaje v regiji nekoč in danes.
Radijski program v živo s Trga svobode v Mariboru. Foto: Radio Maribor/Mediaspeed

Kako se je vse skupaj začelo?

Radio Maribor res šteje jubilejnih 80 let, toda ideja o nujnosti močnejše radijske podpore na slovenskem severovzhodu je stara morda le malo manj kot prvi slovenski radio – Radio Ljubljana, ki je začel oddajati leta 1928. Prvi in tedaj edini slovenski radio je bil namreč severovzhodno od Celja čez dan zelo slabo slišen, na območju Maribora pa se je bistveno bolje slišal dunajski, budimpeštanski in celo praški radio.

Prav zaradi tega je tedanji župan Maribora dr. Alojzij Juvan zahteval vzpostavitev relejne postaje, ki bi okrepila radijski signal. Pred kratkim pa je bil v beograjskem arhivu odkrit dokument, v katerem slovenski politik dr. Anton Korošec piše predsedniku vlade Milanu Stojadinoviću, »naj že vendarle nekaj ukrene glede radijske relejne postaje v Mariboru.«
Pri tem velja omeniti, da je Radio Ljubljana že tedaj redno prenašal koncerte iz Unionske dvorane v Mariboru, ena od prireditev, ki so jo poslušali po vsej Sloveniji, pa je bila leta 1933 tudi podelitev častnega občanstva Maribora generalu Rudolfu Maistru. Ti prenosi so bili predvsem posledica izredno kakovostnih telefonskih linij, s katerimi sta bila Ljubljana in Maribor povezana že iz časa Avstro-Ogrske monarhije. Pa vendar do realizacije te ideje o radiu ali relejni postaji pred vojno ni prišlo. Med njo je imel radijski signal iz Gradca in z Dunaja pomembno vlogo pri alarmiranju ob anglo-ameriških letalskih napadih.

Pomen začetka oddajanja primerljiv s pojavom tiska in svetovnega spleta

Dva dni po osvoboditvi pa je iz zasebnega stanovanja v Tyrševi ulici 14 s pomočjo improvizirane radijske oddajne tehnike stekel program Radia svobodni Maribor. Pomen začetka radijskega oddajanj je bil izjemen in ga je mogoče primerjati le še s prihodom tiska dobrih 400 let prej ali svetovnega spleta pol stoletja kasneje.

Radio Maribor je razvojno rasel, v prvi fazi z možno podporo ansambla Slovenskega narodnega gledališča. Leta 1949 se je redno zaposlila prva poklicna napovedovalka Milica Katalinič. Leta 1954 so dobili prvo možnost terenskega snemanja zvoka, vzpostavitev oddajne točke na Pohorju leta 1957 je izboljšala sprejem signala, sedemdeseta leta pa so prinesla idejo po novi radijski hiši.

Gradnja Regionalnega RTV centra

Novinar Stane Kocutar o najbolj dinamičnem obdobju razvoja Radia Maribor pove: "Čas od sredine sedemdesetih do sredine devetdesetih let je bil poln posebnih izzivov. V razvijajočem se okolju so zaposlili več mladih novinark in novinarjev ter tehničnih sodelavcev, da bi okrepili ekipo. Marca 1979 je bil imenovan odbor za gradnjo RTV centra Maribor. Delo je potekalo v težavnih pogojih blokade vseh negospodarskih investicij. Kljub temu je Radio Maribor novembra 1985 začel oddajati iz novih prostorov RTV centra na Ilichovi ulici 33, tudi z delom nove opreme, odkupljene od ameriških radijskih hiš, ki so preko luže prenašale signal s prizorišč 14. zimskih olimpijskih iger v Sarajevu."

Režija studia 01 v Regionalnem RTV centru v 80. letih. Foto: Zoren Perko/Radio Maribor

O vlogi Radia Maribor ob ključnih trenutkih zgodovine Kocutar pove: "Zelo pomembno vlogo je odigral 23. maja 1991, ko je prav radijska ekipa ob armadni obkolitvi 710. učnega centra Teritorialne obrambe v Pekrah iz samega žarišča dogajanja pozvala Mariborčane, naj pridejo in z živim zidom zavarujejo nabornike, ki so nekaj dni prej prispeli na služenje vojaškega roka – prvič v povsem slovensko vojaško okolje. Tudi zato smo na spominsko obeležje v parku zapisali, da smo "tukaj branili prosto pot resnici o slovenskem osamosvajanju«."

80 let stalnega razvoja

Radio Maribor je danes sodoben, multimedijski in multiplatformni, in ne več samo tradicionalni radijski program ter svoje vsebine posreduje na različnih kanalih. Poleg FM in spletnega oddajanja so vsebine dostopne tudi na sodobnih platformah za podkaste, s čimer postaja radio vedno bolj prilagodljiv navadam sodobnih poslušalcev. Z aktivno prisotnostjo na spletni strani in družbenih omrežjih gradi sodobno, dinamično različico radia prihodnosti, hkrati pa ostaja zvest svojemu poslanstvu javnega medijskega servisa.

Foto: Sandi Kolarič, Televizija Maribor
Dan odprtih vrat Radia Maribor
V nedeljo, 11. maja 2025, bomo na stežaj odprli vrata našega radia, s koncerti v živo, vodenimi ogledi in presenečenji!

Glasbeni nastopi:
>ob 9:00 Žan Videc
>ob 11:00 S.O.S kvintet
>ob 13:00 Vražji muzikanti
>ob 15:00 Vlado Kresllin

Vse nastope bodo obiskovalci lahko spremljali v živo pred RTV centrom Maribor oziroma v studiu 22.

Vodeni ogledi Radia Maribor bodo ob 9:00, 12:00, 14:00 in 15:00.

Predvsem pa je pomembna njegova vloga lokalnega in regionalnega medija in uresničevanje enega najpomembnejših poslanstev javnega servisa – biti glas lokalnega prebivalstva ter ustvarjati program, ki ni le slišan, temveč tudi razumljen in sprejet.

Praznovanje izjemnega jubileja

Radio Maribor je v osmih desetletjih ustvaril izjemno dediščino, ki je zapisala nešteto zgodb, glasov, trenutkov in spominov. Zgodovina te radijske postaje je ne le zgodovina nekega medija, temveč zgodovina mesta, regije in ljudi, ki so ga soustvarjali in mu zvesto prisluhnili. In prav tej zgodovini in tradiciji smo se poklonili med praznovanjem jubileja in obenem podčrtali, da gre Radio Maribor z razvojem naprej in je še vedno svež, aktualen in ljudem blizu.

V dokumentarni radijski seriji V osmih dneh skozi osem desetletij smo zbrali dragocene spomine na prelomne dogodke, zvoke, besede in melodije, ki so se zapisali v zgodovino in radijski arhiv. Na svojevrstnem zvočnem potovanju skozi osem desetletij smo zbrali pričevanja ljudi, ki so zgodovinske mejnike doživeli od blizu, in jih dopolnili z arhivskimi posnetki, ki oživljajo duha časa, ter melodijami in besedami, ki še danes nosijo močno čustveno noto. Vsaka oddaja prinaša vpogled v eno desetletje – od povojnih let do sodobnosti – in osvetljuje, kako smo živeli, čutili, ustvarjali in previharili viharje kot posamezniki, skupnost in svet.

Foto: Sandi Kolarič, Televizija Maribor

V seriji Bili so zraven smo pred mikrofon znova postavili nekdanje radijke in radijce, tudi legendarne glasove. Kdo so sedanji ustvarjalci programa, tudi tisti v ozadju, osvetljuje serija To smo mi. V veliki nagradni igri 80 slušalk za 80 let pa poslušalce spodbujamo, da poslušajo radio tudi prek aplikacije Radioplayer. V jubilejnih vsebinah in aktivnostih smo se sprehodili po osmih desetletjih, skozi prelomne dogodke, odstirali ozadje, osvetlili mejnike in izpostavili pečat, ki ga je pustil Radio Maribor v mestu, lokalnem okolju in regiji, ob tem pa podčrtali njegov stalen razvoj.

Vrhunec pa sta dogodka, na katerem praznujemo s poslušalci - v petek, 9. maja, smo oddajali program iz središča Maribora, v nedeljo, 11. maja, pa na široko odpiramo vrata naše hiše.

Sebastijan Lukovnjak je Radiu Maribor prišel voščit s kitaro in pesmijo Moje mesto. Foto: Radio Maribor/Mediaspeed
Mariborski župan Saša Arsenovič je poudaril, da Radio Maribor šteje za najbolj resen in relevanten medij v lokalnem okolju, nepristranski in ključen zlasti v krizah. Voditeljema Katji Gregorec in Kristijanu Šmidu je še dejal, da se vedno veseli gostovanj v oddaji Radijska tribuna. Foto: Radio Maribor/Mediaspeed
Novinar Stane Kocutar in dramski igralec Bojan Maroševič. Foto: Radio Maribor/Mediaspeed