Rezultati iskanja

Brez zadetkov.

Rezultati iskanja

Brez zadetkov.

Rezultati iskanja

Brez zadetkov.

Rezultati iskanja

Brez zadetkov.
Dnevni program

Sara Zmrzlak

182 prispevkov



Občina Črenšovci

Obiskali smo prekmursko občino Črenšovci, ki je ime dobila po čremsi – nekoč tam zelo razširjenem drevesu z dišečimi belimi cvetovi. Kmalu bodo zaznamovali občinski praznik, mi smo se o tem in o življenju v eni manjših slovenskih občin pogovarjali s krajani in predstavniki občine ter člani kulturno-turističnega društva.

46 min 25. 04. 2025


Policisti izvajajo maraton nadzora hitrosti

V tednu, ko tudi v Sloveniji poteka mednarodna akcija, poimenovana 'Hitrost', policisti danes izvajajo maraton nadzora hitrosti. Neprilagojena hitrost vožnje je namreč vsako leto vzrok za veliko smrti in je še vedno najpogostejši razlog za nesreče v cestnem prometu. Aktivnosti za umirjanje prometa potekajo na več kot 570-ih lokacijah po državi. Kar 110 jih je na območju mariborske Policijske uprave.

1 min 09. 04. 2025


Dan za spremembe: pogozdovanje, garažna razprodaja, čistilna akcija in odbojkarski turnir

5. april je letos osrednji dan prostovoljske akcije Dan za spremembe, ki pod okriljem Slovenske filantropije poteka že šestnajstič. Akcija spodbuja in povezuje številne prostovoljce, prostovoljke, organizacije, občine, šole, podjetja in druge akterje po vsej Sloveniji v številnih, zelo raznolikih dejavnostih: od čistilih in okoljevarstvenih akcij, izmenjevalnice semen, sadik, oblačil in druge opreme, medgeneracijskih športnih in kulturnih druženj, dobrodelnih akcij za pomoč živalim, pa vse do dokumentiranje slovenske digitalne dediščine, različnih ročnih del, igranja bridža, zdravstvenih in drugih posvetov in predavanj, pa celo do akcije deljenja nasmehov. Mnoge dejavnosti potekajo ali so potekale že od zadnjih dni v marcu, mi pa smo se pridružili štirim, ki potekajo prav danes, na Dan za spremembe. Peljemo vas na Notranjsko, Goriško, Štajersko in v ljubljanski Tivoli.

29 min 05. 04. 2025


Mokrih nog v Mokronog

Odpravili smo se v Mokronog, kjer smo raziskali, kako živi in diha to dolenjsko naselje. Z občinskimi predstavniki smo govorili o ključnih projektih, ki oblikujejo prihodnost kraja, pobliže spoznali tamkajšnji kolesarski klub in odkrivali kulturni utrip, ki povezuje skupnost.

45 min 14. 03. 2025


Srečko Lesjak: »Tehnična dediščina je eksaktna in je ne moremo tolmačiti po svoje«

»ELES-ov Muzej elektroprenosa Fala–Laško je edinstven v domačem in širšem prostoru,« trdi naš naslednji sogovornik Srečko Lesjak, ki z več tisoč predmeti pripoveduje zgodovino in razvoj elektroprenosne dejavnosti v Sloveniji. Kaj vse predstavlja vzdrževanje električnega omrežja? Zakaj je bil muzej skrivnost za direktorja družbe? Govorili smo o najtežjem – 27-tonskem eksponatu –, pa tudi o prvi žarnici in javni razsvetljavi, ki ni osvetlila nočnega Maribora, temveč Laško!

15 min 12. 03. 2025


Začela se je prevetivna akcija 40 dni brez alkohola

Na pepelnično sredo, ko se v Katoliški cerkvi začne 40-dnevni post pred veliko nočjo, se je začela tudi tradicionalna preventivna akcija 40 dni brez alkohola. V organizaciji slovenske Karitas, Nacionalnega inštituta za javno zdravje in drugih poteka pod geslom 'Ti in jaz – 40 dni brez alkohola'.

1 min 05. 03. 2025


Kakšna je prihodnost enega najnižje ležečih smučišč v državi?

Smučišče Mariborsko Pohorje z Arehom velja za največje in eno najnižje ležečih zimskih središč v državi. Obsega 35 kilometrov urejenih prog in s trinajstimi smučarskimi napravami in tremi trakovi omogoča smuko do doline, ki leži na vsega 320 metrih nadmorske višine. Smuka do izteka Snežnega stadiona postaja prej izjema kot pravilo, zasneževanje pa drag, a nujen poseg za ohranitev okrog sto smučarskih dni, kolikor jih v povprečju naštejejo v največjem mestu ob Dravi. Kakšna je prihodnost tega smučišča? Po izgubi tekmovanja za Zlato lisico je vse glasnejša ideja o pokritem smučišču.

12 min 04. 03. 2025


Laško

Tokrat smo se odpravili v Laško – mesto pod gradom tik ob reki Savinji. Širši javnosti je najbolj poznano kot zdraviliško in pivovarsko mesto. Mi smo odstrli še tančico rudokopne zgodovine kraja in muzeja elektroprenosa s skoraj pet tisoč razstavnimi predmeti tehniške dediščine.

45 min 28. 02. 2025


Ko se zvok zatakne v vinil

Kulturni dnevnik Narodnega doma Maribor je celoleten program, ki je v slabih dveh desetletjih s kulturnimi zavodi povezal več kot deset tisoč mariborskih osnovnošolcev. Program letos obiskuje 19 osnovnih šol, to je več kot 1600 učencev, in prav vsak bo do konca šolskega leta obiskoval sedem različnih organizacij. Cilj programa je vzgoja kritičnega gledalca in mladim približati s kulturo povezane poklice.

8 min 18. 02. 2025


dr. Igor Žiberna: »Neokrnjen pogled na Rimsko cesto bi morali zaščiti kot obliko naravne dediščine«

Od spektakularnih meteornih rojev, popolnega luninega in delnega sončnega mrka, do še vedno visoke aktivnosti sonca in potencialnih severnih sijev, vidnih tudi iz Slovenije. Leto je in še bo prineslo kar nekaj zanimivih astronomskih dogodkov. Kdaj in zakaj se velja zazreti v nočno nebo? O tem z doktorjem Igorjem Žiberno.

14 min 04. 02. 2025


Ime meseca januarja: Samo Curk

Ime meseca januarja je Samo Curk, predsednik društva AETP, kjer si prizadevajo za transparentnost v slovenski živinoreji in opozarjajo na slabe prakse ravnanj z živalmi v slovenski živilski industriji. Z objavo grozljivih posnetkov kokoši nesnic na eni od slovenskih kmetij so opozorili na neprimerno rejo, za kar bodo pri Upravi za varno hrano proti rejcu uvedli prekrškovni postopek, z odločbo pa odredili ukrepe za odpravo neskladij.

4 min 03. 02. 2025


V Mariboru nove avtobusne linije

V Mariboru so zaživele prenovljene proge javnega avtobusnega potniškega prometa. Korenite spremembe, ki stopajo v veljavo pol leta pozneje od prvotnih načrtov, so pri nekaterih občanih povzročile precej nejevolje. Do UKC Maribor smo spremljali upokojeno medicinsko sestro. S soprogom se je namesto za prestop na linijo G5 odločila za sprehod do Kliničnega centra. Radijski kolaž je nastal v zgodnjih jutranjih urah.

5 min 31. 01. 2025


Tovarna smrti: ko pozabimo, moralno izgubimo in dovolimo ponovitev

Zgodovinski žarometi letos osvetljujejo zaključek enega najtemnejših obdobij zgodovine. Kmalu bo minilo 80 let od konca druge sv etovne vojne. Med zloveščo obletnico odvrženih atomskih bomb na Japonsko in začetkom upanja na druge, boljše čase, je v ponedeljek 80. obletnico osvoboditve zaznamovalo nacistično koncentracijsko taborišče Auschwitz-Birkenau.

13 min 30. 01. 2025


Mladi na trgu dela: zahtevni ali razumni delojemalci?

»Vsi smo si morali znati priboriti svoj prostor in vsaka generacija to počne na svoj način. Vsi znamo sanjati, glavni izziv pa je, kako te sanje, energijo, voljo in pričakovanja preleviti v dobro podjetja. In prav to je umetnost vodenja,« opažajo delodajalci uspešnih mariborskih podjetij. Ob robu univerzitetnega posveta »Mladi in gospodarstvo« so govorili o generacijskih razlikah. Katere karakteristike, ki jih zaposlovalci nimajo, imajo mladi, in kaj jih združuje?

7 min 23. 01. 2025


Stelios Fanourakis: Ne bom iskal večjih profesionalnih kuhinj, ampak lističe z maminimi zapiski

"Profesionalni kuharji lahko pripravljajo hrano za veliko ljudi, vendar jim pogosto manjka nekaj najpomembnejšega – ljubezen, manjkata pa tudi skrbnost in osebni pristop. In v tem je velika razlika," pravi priznani grški chef Stelios Fanourakis. O grški kulinariki in oljčnem olju, tudi slovenskem, ki je po njegovem mnenju odlične kakovosti, smo se pogovarjali med njegovim obiskom mariborske Srednje gostinske in turistične šole.

7 min 21. 01. 2025


Stelios Fanourakis: »Ne bom iskal večjih profesionalnih kuhinj, ampak lističe z maminimi zapiski«

»Profesionalni kuharji lahko pripravljajo hrano za veliko ljudi, vendar jim pogosto manjka nekaj najpomembnejšega – ljubezen, manjkata pa tudi skrbnost in osebni pristop. In v tem je velika razlika,« pravi priznani grški chef Stelios Fanourakis. O grški kulinariki in oljčnem olju, tudi slovenskem, ki je po njegovem mnenju odlične kakovosti, smo se pogovarjali med njegovim obiskom mariborske Srednje gostinske in turistične šole.

7 min 21. 01. 2025


Tropska hiša Celje

Dopoldan smo se odpravili v tropske kraje, in to brez letalske vozovnice. Radijska ekskurzija se je ustavila v pritličju Celjskega doma v Celju, kjer zadnja leta deluje Tropska hiša. Oglasili smo se iz doma nekaterih najredkejših živali na planetu in spregovorili o več kot 170 različnih živalskih vrstah, o izobraževalni in znanstvenoraziskovalni vlogi hiše, pa tudi o birokratskih zapletih, zaradi katerih je bila ob koncu leta za širšo javnost zaprta.

50 min 17. 01. 2025


Mariborski poklicni gasilci so prvič izdali dobrodelni koledar z znanimi Slovenci

Prostovoljni gasilci se v prednovoletnem času s koledarji v rokah ponovno odpravljajo od vrat do vrat. Tradicijo ohranjajo in v tem času že končujejo mariborska gasilska društva, ki so jih občani dobro sprejeli. Dodaten korak k prostovoljnosti so letos naredili mariborski poklicni gasilci, ki so prvič izdali dobrodelni koledar z znanimi Slovenci -- za pomoč ljudem v stiski.

1 min 27. 12. 2024


Kirurška tehnika ne zmore popraviti vsega, kar povzroči drobec sekunde

"Zgodilo se je lani. Bil sem naiven. Petarda je bila predelana doma, a tega nisem vedel. Držal sem jo v roki, jo prižgal in v sekundi je počilo. Najprej se nisem zavedal, kaj se z mano dogaja. Odpeljali so me v ljubljanski Klinični center. Izgubil sem veliko krvi in desno roko od zapestja navzdol. V sekundi," se nesreče spominja danes 20-letnik, ki se mu je novembra lani življenje zaradi petarde obrnilo na glavo. Na dan začetka dovoljene uporabe pirotehničnih izdelkov, katerih glavni učinek je pok, se pogovarjamo o nevarnosti uporabe teh izdelkov, skrb vzbujajoči razširjenosti kupovanja petard med mladoletniki in o poškodbah, ki nastanejo zaradi njih, z zdravstvenimi delavci, policisti in oškodovancem.

10 min 26. 12. 2024


Alfredo Rodriguez: Zgodba, ki meji na filmsko

Alfredo Rodriguez je kubanski pianist, nominiranec za nagrado grammy in glasbeni genij. Za sabo ima zgodbo, ki meji na filmsko: od nezakonitega prebega v Združene države Amerike, do ustvarjanja z glasbenimi ikonami. Alfredo Rodriguez je bil na veliki svetovni turneji, del katere je bil tudi nastop na mariborskem JazzLentu. S Saro Zmrzlak je govoril o univerzalnem jeziku – jeziku glasbe in doživljanju življenja skozi notni zapis. Pa o življenju na turneji in o tem, kako se glasbenik s klasičnim ozadjem znajde v improvizaciji različnih žanrov.

11 min 18. 12. 2024


Več epizod
Domov V živo Podkasti Spored Kontakt